590. urodziny miasta

0
885

Książę mazowiecki Janusz I Starszy nadał Piasecznu prawa miejskie 5 listopada 1429 roku. W ramach świętowania 590. rocznicy tego wydarzenia będzie się dużo działo.

Piaseczno w 1429 roku zostało lokowane na prawie chełmińskim. Prawa miejskie straciło, podobnie jak 25 miast guberni warszawskiej, w 1870 roku za czynny udział w powstaniu styczniowym. Odzyskało je w 1916 roku.

Szacuje się, że dzisiaj w Piasecznie mieszka ok. 100 000 osób (wg deklaracji śmieciowych 90 000 osób). Jeszcze kilkanaście lat temu w gminie mieszkało 50 tys. osób. Dlatego 590. rocznica nadania praw miejskich to doskonała okazja aby mieszkańcom, z których połowa wprowadziła się do gminy w ostatnich kilkunastu latach, przybliżyć historię miasta i pokazać jego tożsamość.

Kultura stawia na odkrywanie tożsamości

Właśnie na jej odkrywanie stawia w tym roku Centrum Kultury, które organizuje spacery historyczne, ciekawe prelekcje na temat dziejów miasta, a od marca w ramach projektu „Kobiece Piaseczno” spotkania m.in. ze znanymi mieszkankami miasta.

12 maja odbędzie się gra rodzinna „Tajemnice Parku Książąt Mazowieckich”, a w parkowych alejkach spotkać będzie można panny ze szkoły Cecylii Plater-Zyberkówny, starostę Franciszka Ryxa i króla Augusta III.

18 maja już po raz drugi odbędzie na terenie stacji kolei wąskotorowej Piaseczyńska Noc Muzeów, podczas której będzie można m.in. zwiedzić stację, pójść na spacer historyczny, przejechać się pociągiem, a także spotkać się z autorami publikacji o Piasecznie.

– Również tegoroczny jarmark skupiony będzie na Piasecznie i jego przeszłości. Na scenę zaproszone będą lokalne zespoły, np. znana folkowej publiczności „Łysa Góra”, a w wiosce rzemiosł reprezentowane będą charakterystyczne dla dawnego Piaseczna zajęcia – informuje Urząd Miasta i Gminy.

Na zakończenie lata, 28 września, zagra KAYAH z zespołem.

Będzie bal

– W lutym ogłosiliśmy konkurs literacki na opowiadanie inspirowane historią Piaseczna. Swoje teksty można wysyłać do maja – mówi Sylwia Chojnacka-Tuzimek, zastępca dyrektora miejskiej biblioteki. – Na przełomie kwietnia i maja zaplanowaliśmy zajęcia z tekstem „Piaseczyńskie legendy”. Warsztaty będą niepowtarzalne, bo dzieci wykonają własnoręcznie herb miasta w formie 3D – dodaje.

Wydarzenia związane z urodzinami miasta przygotowuje też Biblioteka Publiczna. We współpracy z Przedszkolem nr 5, po wakacjach, biblioteka zorganizuje inscenizację „Piaseczyńskiej legendy”.

Pod koniec września odbędzie się „Bal na dworze księcia Janusza”. Także na jesieni Biblioteka Publiczna zorganizuje Wielki Turniej Wiedzy o Piasecznie, III Piaseczyńskie Dyktando oraz questing – gra plenerowa, podczas której uczestnicy poznają miasto i jego dzieje.

– Mamy w planach stworzenie kolejnej gry komputerowej związanej z miastem. Chcielibyśmy też, by „Piaseczyńskie legendy” ukazały się w wersji elektronicznej i były dostępne dla szerszego grona odbiorców – tłumaczy zastępca dyrektora.

Wydarzeń związanych z urodzinami będzie sporo, dlatego warto śledzić facebookowy profil Centrum Kultury Piaseczno oraz Biblioteka Piaseczno lub stronę CK www.kulturalni.pl oraz biblioteki www.biblioteka-piaseczno.pl, gdzie są publikowane wszystkie wydarzenia kulturalne oraz informacje o nich.

Oficjalne obchody odbędą się 5 listopada. Program poznamy wkrótce.