30 lat dla dzieci

0
158

W ostatnią niedzielę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znów będzie zbierać pieniądze na wsparcie medycyny dziecięcej.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już od 30 lat. Przez ten czas udało się zebrać ponad półtora miliarda złotych. Zebrane środki są przeznaczane na zakup sprzętu medycznego, przede wszystkim dla oddziałów medycyny dziecięcej. Fundacja nie zapomina jednak również o seniorach i kobietach w ciąży – wśród zrealizowanych przez WOŚP zakupów znalazły się także m.in. pompy insulinowe dla matek z cukrzycą czy wyposażenie szpitalnych oddziałów geriatrycznych. Ponadto fundacja prowadzi stałe programy edukacyjne, ucząc najmłodszych podstaw pierwszej pomocy.

WOŚP organizuje nie tylko cykliczne zimowe zbiórki, ale również zapewnia doraźną pomoc w nagłych sytuacjach. Po powodzi w 2010 roku fundacja zorganizowała nietypowy, letni finał pod hasłem „Stop powodziom”, którego celem był zakup sprzętu do walki z podtopieniami dla strażaków OSP. Gdy w 2020 roku wybuchła pandemia COVID-19, udało się zakupić środki ochrony osobistej dla medyków, a także łóżka szpitalne, respiratory, kardiomonitory czy koncentratory tlenu. Z kolei w listopadzie minionego roku w Michałowie przy granicy z Białorusią stanął Punkt Pomoc Humanitarnej WOŚP.

Za niespełna trzy tygodnie odbędzie się okrągły, 30. Finał WOŚP. Tradycyjnie już wezmą w nim udział sztaby z powiatu piaseczyńskiego. Jakie atrakcje czekają nas tego dnia?

Piaseczno

Jak co roku, finał WOŚP w Piasecznie rozpocznie się już w piątek. 28 stycznia o godz. 19.30 w Domu Kultury przy ul. Kościuszki 49. W niedzielę od samego rana na ulicach gmin Piaseczno, Lesznowola i Prażmów będzie można spotkać wolontariuszy piaseczyńskiego sztabu. Po spowodowanej pandemią przerwie mieszkańcy będą mogli również uczestniczyć w koncercie. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się on na targowisku miejskim przy ul. Jana Pawła II. Gwiazdą wieczoru będzie zespół exMaanam. Wcześniej Carol Markovsky porwie nas do tańca muzyką inspirowaną światowym rockiem lat 60. i 70. Z kolei teatr Etnimus przygotuje dla mieszkańców wyjątkowy pokaz ognia. Oprócz koncertu tego dnia odbędą się turnieje siatkówki i paintballa.

Konstancin-Jeziorna

W gminie Konstancin-Jeziorna mieszkańcy przez cały dzień będą mieli okazję uczestniczyć w szeregu wydarzeń przygotowanych przez Konstanciński Dom Kultury. Wśród zaplanowanych atrakcji znajdziemy m.in. pokazy taneczne, koncerty czy animacje dla najmłodszych. Ulicami Konstancina pobiegną też uczestnicy biegu Policz się z Cukrzycą, który w tym roku odbędzie się w nowej, rodzinnej formule. Szczególną uwagę przykuwają licytacje prowadzone przez konstanciński sztab na portalu Allegro. Wśród aukcji znajdziemy m.in. możliwość zwiedzania Sejmu i obiad z posłem Andrzejem Rozenkiem, książkę i pióro od europosłanki Danuty Hübner czy kolację z aktorem Karolem Strasburgerem. Na licytujących czekają też vouchery do restauracji czy na masaż, a także rozmaite gadżety.

Tarczyn

Od niedawna swój sztab WOŚP ma również Tarczyn. W zorganizowanym przy OSP sztabie działają harcerze z 66 DH „Granaty”, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, a także uczniowie Szkoły Podstawowej w Tarczynie.

Góra Kalwaria

Pokazy, animacje dla dzieci czy turniej FIFA – to tylko niewielka część atrakcji, które z okazji 30. Finału WOŚP czekają na mieszkańców Góry Kalwarii. Część wydarzeń – występ iluzjonisty, animacje dla najmłodszych czy turniej wirtualnej piłki nożnej – odbędzie się w Domu Kultury przy ul. Białka 9. Sporo atrakcji będzie też czekać na Rynku – tu m.in. zaplanowane są pokazy WOPR, swoje pojazdy zaprezentują też miłośnicy kamperów. Tradycyjnie w Baniosze zagoszczą morsy, które zaproszą na poczęstunek. Będzie również okazja skorzystać z gorącej sauny. Co ważne, ulicami Góry Kalwarii po raz pierwszy odbędzie się bieg Policz się z Cukrzycą. Nie zabraknie również koncertu. Na scenie wystąpią m.in. AirBand i dobrze już znana mieszkańcom Polska Wersja.

O godz. 20.00 w całej Polsce rozbłyśnie tradycyjne Światełko do Nieba.

Łącznie w sztabach na terenie powiatu piaseczyńskiego zarejestrowanych jest ponad 300 wolontariuszy kwestujących. To rzecz jasna tylko część armii ludzi zaangażowanych w organizację Finału WOŚP. Zespoły liczące zebrane pieniądze, kierowcy, darczyńcy, artyści – łącznie nad organizacją i sprawnym przebiegiem akcji czuwa ponad 1000 osób.  Lista atrakcji zaplanowanych na ten dzień wciąż się wydłuża. Jako patron medialny 30. Finału WOŚP, wszystkie informacje będziemy podawać na bieżąco.

Czytaj również: Przegląd gra z WOŚP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię