Reklama
Odkryj serce Twojej społeczności – zapisz się na newsletter Przeglądu Piaseczyńskiego!
 

 

 

 

Zabytkowy dwór z nowym zadaszeniem, a to dopiero początek

Dwór Ryxów, najważniejszy zabytek gminy Prażmów, powoli odzyskuje dawną świetność. W ostatnich dniach obiekt zyskał nowy dach, co było kluczowe dla uratowania obiektu.
Zabytkowy dwór z nowym zadaszeniem, a to dopiero początek
Dwór Ryxów po wymianie dachu

Źródło: UG Prażmów/prazmow.pl

Remont dachu i kominów rozpoczął się jeszcze w ubiegłym roku. Gmina przeznaczyła na ten cel milion złotych, a od kilku dni podziwiać można efekt prac, wykonanych w ramach pierwszego etapu rewitalizacji zabytku. 

Znikną dobudówki, wypięknieje elewacja 

W kolejnych etapach wykonany zostanie m.in. remont wnętrz ze zmianą układu pomieszczeń, powstanie nowa drewniana galeria nad holem, wymieniona bądź wyremontowana będzie stolarka okienna i drzwiowa, jak również stropy drewniane. Pojawi się też izolacja fundamentów, a zniknąć mają wtórne dobudówki. Remont konserwatorski przejdzie elewacja obiektu wraz z elementami dekoracyjnymi, jak również balkony.

Nowy dach kluczową inwestycją

Jak poinformował Urząd Gminy Prażmów, nowy dach był wręcz kluczową inwestycją dla ratowania zabytku. - Teraz czekają nas kolejne etapy przebudowy. Rada Powiatu Piaseczyńskiego, w ramach naszego porozumienia, podjęła niedawno uchwałę, w której przekazuje w 2024 roku ponad 2 miliony złotych oraz w 2025 roku również ponad 2 miliony złotych na remont dworu - dodano w gminnym komunikacie.

Z rąk do rąk

Jak czytamy na stronie gminy, majątek Prażmów w nadaniu królewskim otrzymał kamerdyner i przyjaciel króla Stanisława Augusta, Franciszek Ryx herbu Pierścień pochodzący z Flandrii. Swoim spadkobiercą uczynił swojego bratanka, również Franciszka Ryxa. Zmarł bezpotomnie w 1799 roku, a jego ciało pochowano na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Dwór w Prażmowie nad Jeziorką zbudowano w 1820 roku dla Franciszka Ryxa, który z kolei służył jako major w regimencie piątym wojska Wielkiego Księstwa Litewskiego. Dziedziczony przez kolejnych Ryxów, a potem sprzedany, po II wojnie światowej przeszedł na własność Skarbu Państwa, a w III RP został przekazany samorządom – początkowo powiatowi, a później, w akcie darowizny gminie Prażmów. 

Co stanie się z dworem po rewitalizacji?

Od II wojny światowej w obiekcie mieściła się Gminna Rada Narodowa i ośrodek zdrowia. Po przeprowadzce tej drugiej instytucji Dwór Ryxów opustoszał. W 2020 roku wójt Jan Dąbek podpisał z zarządem powiatu list intencyjny, w którym zobowiązał się do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tak, aby dwór mógł pełnić funkcje kulturalno-edukacyjne i służyć integracji społecznej mieszkańców zarówno gminy Prażmów, jak i całego powiatu. 

CZYTAJ TEŻ:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama