UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Osoby dojeżdżające do Warszawy sporo by zaoszczędziły...


Na początku września informowaliśmy, że Burmistrz Gminy Konstancin-Jeziorna Kazimierz Jańczuk zamierza doprowadzić do przesunięcia granicy pierwszej strefy ZTM z Klarysewa na osiedle Grapa. Wystosowano pismo do ZTM z prośbą o określenie warunków finansowych, związanych z przeniesieniem strefy. Dzięki tej zmianie duża część mieszkańców dojeżdżających autobusem do Warszawy przykładowo zamiast 180 zł, za bilet miesięczny płaciłaby 110 zł. Niewykluczone jednak, że plany pójdą jeszcze dalej i pierwszą strefą zostanie objęty teren całej gminy.
Podążając za Markami i Łomiankami
Radny Tomasz Nowicki złożył ostatnio interpelację do burmistrza, w której zaproponował wprowadzenie pierwszej strefy biletowej na obszarze całego Konstancina-Jeziorny. Jego zdaniem gmina powinna pójść w ślady Marek (dołączyły do pierwszej strefy w listopadzie ubiegłego roku) oraz Łomianek, które również mają niedługo zostać nią objęte. Nieoficjalnie mówi się też o tym, że kolejną gminą będzie Otwock. Według radnego zmiany niosą ze sobą ogromne korzyści.
Poza oszczędnościami dla mieszkańców (np. ponad 670 złotych w skali roku dla kupujących bilet miesięczny) do zalet tego pomysłu zalicza się także to, iż duża część osób zamiast korzystać z samochodu, wsiadałyby w komunikację miejską, tym bardziej, że niedługo autobusy będą jeździć bezpośrednio do Metra Kabaty. Po wprowadzeniu pierwszej strefy w Markach liczba pasażerów zwiększyła się tam o 7%.
– Przykład Marek i Łomianek jest dowodem, że I strefa może być wprowadzona na obszarze całej gminy. Kompletnie nie rozumiem pomysłu przesunięcia strefy do Grapy. Dlaczego? To tak, jakbym ja proponował przesunięcie I strefy do osiedla Kozia – absurd, prawda? Dlaczego poszkodowani mają być mieszkańcy Skolimowa, Królewskiej Góry, Chylic, czy terenów wiejskich? Potrzeby budżetowe w przyszłym roku będą znaczące, ale z planu dochodów i wydatków „wypada” tak duża inwestycja, jak budowa ratusza. Po 15 listopada (wtedy otrzymamy projekt budżetu) będziemy wśród radnych budować poparcie dla wprowadzenia w naszej gminie I strefy biletowej na całym obszarze – napisał na swojej stronie internetowej radny Tomasz Nowicki, który poprosił włodarza gminy o wystąpienie do ZTM o przedstawienie symulacji poniesienia kosztów związanych z przeniesieniem obecnej granicy strefy biletowej do poszczególnych obszarów.
Wszystkie ręce na pokład
Równocześnie zapowiedziano kampanię informacyjną o nazwie „I strefa dla Konstancina”, która obejmie cała gminę. Jak informuje radny, „niezbędne jest zaangażowanie społeczne mieszkańców, aby uświadomić i pokazać realną potrzebę wprowadzenia tychże zmian”.
Z pewnością zwolenników tego pomysłu nie brakuje, pojawia się jednak pytanie, co z osobami, które dojeżdżają do Piaseczna. Odpowiedź na nie mogą dać konsultacje społeczne, również zaproponowane przez Tomasz Nowickiego w interpelacji.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama