Złota akademia

0
593

W powiecie piaseczyńskim Polski Związek Piłki Nożnej przyznał 9 gwiazdek.

Program Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich to inicjatywa mająca na celu weryfikację akademii piłkarskich w Polsce. Dzięki temu rodzice zawodników, wybierając klub, będą mieli pewność, że dana akademia spełnia standardy szkoleniowe, jest bezpieczna i posiada wykwalifikowaną kadrę. O certyfikat można było się ubiegać na jednym z trzech poziomów – złota gwiazdka, srebrna oraz brązowa. Na konkretną rangę wpływały takie czynniki jak poziom wykwalifikowania sztabu trenerskiego, infrastruktura oraz odpowiedni program szkoleniowy.

– Wszystkim nam zależy, by reprezentacja Polski osiągała jak najlepsze wyniki. Program Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich jest jednym z kluczowych projektów prowadzących do tego, by tak właśnie było – mówił w kwietniu tego roku prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Zgodnie z mapą szkółek piłkarskich w serwisie PZPN „Łączy nas piłka” w całej Polsce przyznano łącznie 692 certyfikaty – 116 złotych, 145 srebrnych i 431 brązowych. Na Mazowszu liczby prezentują się następująco: 12 złotych gwiazdek, 12 srebrnych i 40 brązowych. Wśród klubów uznane akademie jak Polonia Warszawa i UKS Varsovia, ale i mniej znane, jak WKS Rząśnik czy LZS Snajper Sośninka. Dziwi brak w tym gronie Legii Warszawa. Gwiazdki trafiły również do akademii z powiatu piaseczyńskiego.

Niezbędne kwalifikacje

fot.: Facebook AP Green Piaseczno

Nasz powiat dostał łącznie 9 gwiazdek. Najlepiej wypadła akademia klubu MKS Piaseczno, do której trafiło złoto. Przypomnijmy, że w Piasecznie wychowało się wielu świetnych piłkarzy pokroju Tomasza Kupisza czy Michała Żyro. Liczna grupa młodzieżowców ogrywa się w IV-ligowej drużynie seniorów, która obecnie walczy o awans do III ligi.

– Otrzymanie złotego certyfikatu Polskiego Związku Piłki Nożnej jest potwierdzeniem, że akademia MKS spełnia najwyższe standardy szkolenia, jest bezpieczna, a kadra trenerska ma niezbędne kwalifikacje, potrzebne do trenowania młodych adeptów futbolu – czytamy na stronie internetowej akademii ze stadionu przy ulicy 1 Maja w Piasecznie – Serdecznie dziękujemy wszystkim zawodnikom, trenerom, działaczom, władzom GOSiR i Gminy Piaseczno, a w szczególności rodzicom najmłodszych piłkarzy MKS za zaangażowanie i pomoc, udzieloną klubowi w procesie certyfikacji. Wierzymy, że wspólnymi siłami uda nam się osiągnąć jeszcze wiele sukcesów!

Srebrne wyróżnienia otrzymały MUKS Kosa Konstancin, FC Lesznowola i szkółka „dwóch Malarzy”, czyli AP Green założone przez byłego bramkarza Legii Warszawa Arkadiusza Malarza i jego brata Mariusza. Brąz otrzymały: Laura Chylice, Football Academy Piaseczno, Sparta Jazgarzew, Korona Góra Kalwaria oraz UKS Iwiczna.

Tysiące na szkolenie

Gwiazdki to ogromne wyróżnienie dla akademii, a także, dzięki wsparciu finansowemu od rządu, szansa na otrzymanie dotacji dla klubu. W grę wchodzą naprawdę duże pieniądze – 130 milionów w ciągu 3 lat – choć oczywiście wiadomo, że sumę tę należy podzielić przez liczbę szkółek piłkarskich (i ich drużyn), które otrzymają wsparcie. Pieniądze mogą zostać przeznaczone między innymi na wynagrodzenia dla trenerów oraz podwyższanie ich kwalifikacji, ubezpieczenia zawodników lub też wynajem obiektów piłkarskich.

Jak wyliczył portal junior.weszlo.com: „Średnio szkółki ze złotą gwiazdką dofinansowane zostaną kwotami po około 135 tysięcy złotych, te srebrne – 67 tysięcy złotych, a brązowe – 23 tysięcy”. Statystyka dotyczy wszystkich szkółek biorących udział w tej edycji programu.