„Zabawa zabawą, ale ja muszę wygrać”

0
253

Rozmowa z Wiesławem Paradowskim, Prezesem Stowarzyszenie Rekreacyjno-Sportowego Kondycja.

Kamil Korbik: Na początku naszej rozmowy zadam banalne pytanie, skąd bieganie w twoim życiu?
Wiesław Paradowski: Do biegania namówił mnie nauczyciel wychowania fizycznego, a że w mieście, w którym mieszkałem, lekkoatletyka nie była nikomu obca, ławo odnalazłem miejscowy klub LKS Lubusz Słubice.

K.K. Wiem, że jesteś doświadczonym zawodnikiem, na twoim koncie jest wiele sukcesów, możesz wymienić
kilka z nich?
W.P. W swojej karierze sportowej zdobyłem 19 medali Mistrzostw Polski w biegach średnich, odniosłem 3-krotne zwycięstwo w Grand Prix Polski, wielokrotnie zwyciężałem w meczach międzypaństwowych, a największym sukcesem było zdobycie Pucharu Europy w Lillehammer.

K.K. Stowarzyszenie Kondycja to aktualnie jedna z największych organizacji sportowych w naszej gminie, kiedy powstał pomysł na „Kondycję”?
W.P. Pomysł na Kondycję powstał w 2008 r., kiedy w Żabieńcu chcieliśmy zorganizować bieg Frog Race, czyli imprezę masową dla dzieci i dorosłych na różnych dystansach z podziałem na kategorie. Aby uzyskać środki na organizację całej imprezy i nie pobierać wysokich opłat od zawodników, postanowiliśmy założyć stowarzyszenie rekreacyjno-sportowe Kondycja. Dzięki temu uzyskaliśmy większą możliwość działania.

K.K. Kondycja to duży przedział wiekowy, od dzieci po emerytów, ile osób aktywnie z wami ćwiczy i kto może się do was przyłączyć?
W.P. Każdy chętny może przystąpić do naszej grupy i uczęszczać na nasze zajęcia sportowe. Do najmłodszej grupy przyjmujemy dzieci od pierwszej klasy podstawówki, ta grupa na obecną chwilę liczy 80 osób, druga grupa to młodzież startująca na zawodach lekkoatletycznych rangi mistrzowskiej, z którą praca stanowi priorytet naszej działalności trenerskiej. Posiadamy także grupę mastersów liczącą 60 osób.
Sport jest naszą pasją, którą chcielibyśmy zainteresować jak najwięcej osób, bez względu na wiek i status społeczny. Wspólnie możemy sprawić, aby dbanie o nasze zdrowie i kondycję fizyczną sprawiało przyjemność i satysfakcję. Pragniemy, aby znaczenie sportu ciągle rosło, a wraz z nim grono zainteresowanych osób. Chcemy, aby sport był sposobem na spędzanie wolnego czasu, realizowanie własnych pasji życiowych oraz dróg rozwoju osobistego. Misją Kondycji jest stwarzanie dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym dogodnych warunków do uprawiania sportu i dbania o swoją sprawność fizyczna i zdrowie, dbałość o podnoszenie poziomu sportowego dzieci i młodzieży oraz wychowanie jej w duchu czystej sportowej rywalizacji. Głównym celem naszego stowarzyszenia jest upowszechniania i popularyzacja szeroko rozumianej aktywności sportowej i zdrowego stylu życia wśród mieszkańców regionu, a także merytoryczne wsparcie i opieka nad środowiskiem biegaczy amatorów, również poprzez reprezentowanie ich potrzeb wobec władz różnego szczebla.
K.K. Jeszcze kilka lat temu bieganie nie było tak popularne jak teraz, co motywuje ludzi do biegania?
W.P. Największym motywatorem wśród młodzieży i dorosłych jest chęć poprawy swojej kondycji fizycznej, wyników sportowych na różnych dystansach i kategoriach wiekowych stąd nasze imprezy sportowe. Mówi się, że biegamy dla zabawy i zdrowia, ale tak naprawdę chcemy pokonać swoje własne słabości, rywala z grupy, zabawa zabawą, ale ja muszę wygrać.

K.K. Lekkoatletyka stała się „sportem narodowym”, sport dla mas, biegać może każdy, czy w każdym wieku można rozpocząć bieganie?
W.P. Bieganie można rozpocząć w każdym wieku! Często się mówi, że ktoś za późno zaczął trenować, aby osiągnąć Olimpijskie wyniki, przykładem zaprzeczającym tezę jest historia Bogusława Mamińskiego, który swoją karierę rozpoczął w wojsku WKS Oleśnieczanka, po czasie okazało się, że został Wicemistrzem Świata i Europy w biegu przeszkodowym, do którego potrzebna jest długa i pracochłonna praca.

K.K. Znam osoby, które nie mogą przestać biegać, takie uzależnienie, niczym Forrest Gump, który po przebiegnięciu całych Stanów stwierdził, że skoro dał radę, to może biec dalej. Rozumiem, że dystanse to indywidualna sprawa organizmu?
W.P. Każdy ma inne predyspozycje biegowe, warunki fizyczne, szybkość lub wytrzymałość, dlatego do wyboru jest wiele dystansów, do których każdy z nas może dostosować swoje umiejętności.
Podczas biegu wydzielają się endorfiny potocznie zwane narkotykiem każdego biegacza. Najtańszy spośród wszystkich produktów dostępnych na rynku, w dodatku 100% naturalny i całkowicie skuteczny.
Kto biega, wie jakie to wspaniałe uczucie.

K.K. W mediach społecznościowych cały rok ludzie zamieszczają zdjęcia ze swoich treningów. Widać, że biegacze nie mają przerw zimowych, rozumiem, że o formę trzeba dbać cały rok?
W.P. Niestety tym się różnią lekkoatleci od zawodników innych dyscyplin sportowych, że o formę biegową trzeba dbać przez cały rok! Bez tego ciężko jest poprawiać swoje wyniki. Warto poświęcić zaledwie pół godziny dziennie, aby poprawić krążenie, dotlenić się, wspomóc pracę serca, a przede wszystkim, by poczuć się lepiej. Obok marszu bieganie jest najtańszą i najprostszą formą ruchu nie wymagającą specjalistycznego sprzętu, oprócz butów biegowych.

K.K. Czy osoby, które nie dbały dotychczas o formę fizyczną, a postanowiły to zmienić, powinny przejść jakieś badania?
W.P. Każdy powinien przebadać się oraz wykonać podstawowe badania morfologia, mocz, EKG, echo serca, ewentualnie próbę wysiłkową.

K.K. Sezon dopiero przed nami, jakie imprezy planujecie w tym roku?
W.P. Planujemy zorganizowanie wielu biegów masowych takich jak Piaseczyńska Mila Konstytucyjna, Bieg Papieski, Nocny Bieg Europejski, Piaseczyńska Piątka, Bieg Józefosławia i Julianowa, I Maraton Powiatu Piaseczyńskiego, Bieg Frog Race, Mityng Lekkoatletyczny, Bieg Złotych Liści oraz Cross Mikołajkowy.

K.K. Na zakończenie naszej rozmowy coś dla zainteresowanych czytelników, czyli gdzie mogą was znaleźć chętni do wspólnego trenowania?
W.P. Najlepiej przyjść na zajęcia odbywające się na stadionie miejskim w Piasecznie, ewentualnie można wejść na stronę www.kondycja.com.pl, skontaktować się z nami przez Facebooka, napisać do nas e-mail lub po prostu zadzwonić 604 466 206. Do Stowarzyszenia Kondycja może przystąpić każdy. Serdecznie zapraszamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię