Z kijkami przez park

0
231

Setki osób wzięło udział w konstancińskiej edycji Pucharu Polski Nordic Walking 2016. Udowodniły one, że popularne „kijki” to nie jest zajęcie dla znudzonych życiem emerytek, ale wymagająca dyscyplina sportu.
15 maja Park Zdrojowy w Konstancinie ze spokojnego zazwyczaj miejsca zamienił się w arenę zmagań sportowych. W sobotę przy tężni mieliśmy możliwość obejrzenia, jak zawodnicy z różnych kategorii wiekowych biorą udział w jednej z edycji Pucharu Polski Nordic Walking 2016. Samemu biegowi towarzyszyły również inne atrakcje np. szkółka nordic walking, zawody dziecięce, festyn. Głównym organizatorem zawodów była Polska Federacja Nordic Walking, a wsparły ją między innymi Gmina Konstancin-Jeziorna, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz wolontariusze z Zespołu Szkół nr. 2 im. Stefana Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie.
W zawodach udział wzięło łącznie 678 uczestników z około 120 miast Polski. Zawodnicy mieli przy sobie chipy, które pozwalały odczytać ich czas. Startowali oni w różnych kategoriach wiekowych: 18-29, 30-39, 40-49, 50-59, 60-69, a także 70 plus. Ponadto rywalizowały również dzieci. Do wyboru był dystans: 5, 10 i 21 (półmaraton) kilometrów. Fani popularnych „kijków” maszerowali od Hugonówki, za tężnią, do potoku Mała, potem z powrotem do tężni, następnie przez most nad Jeziorką aż doszli do miejsca, z którego wystartowali. Pętla ta wynosiła 2,5 kilometra. Miasteczko zawodów znajdowało się przy Konstancińskim Domu Kultury.
Punktualnie o godzinie 10 wystartował półmaraton. Piętnaście minut później obok mety pojawiła się Dyrektor Polskiej Federacji Nordic Walking Edyta Kędzierska, która w ramach szkółki nordic walking zaprezentowała pokaz prawidłowej techniki chodzenia z kijkami. Zebrani maszerowali w kółku zgodnie z zaleceniami. Badania pokazują, że zaledwie 10 procent osób w Polsce robi to poprawnie. W tym miejscu dodajmy, że nad tym, aby błędów nie popełniali zawodnicy, czuwali sędziowie, którzy wydawali różne komendy. Następnie odbyło się uroczyste otwarcie imprezy.
– Gratuluję organizatorom, że wybrali na inaugurację Pucharu Polski Nordic Walking właśnie Konstancin. Znajdujemy się w najpiękniejszym miejscu Konstancina – w Parku Zdrojowym imienia hrabiego Witolda Skórzewskiego. Wszystkim zawodnikom życzę rywalizacji sportowej, osiągnięcia jak najlepszych wyników, a temu wszystkiemu będzie sprzyjać klimat, który jest najlepszy właśnie na Mazowszu, bowiem jesteśmy jedynym uzdrowiskiem w rejonie Mazowsza. Nieopodal tężnia zdrojowa, gdzie można przed biegiem i po biegu dokonać inhalacji dróg oddechowych. Zapraszamy. Tak jak pan prezes powiedział, rozważa możliwość podsumowania pucharu polski w późniejszych miesiącach. Ja dzisiaj zapraszam państwa do Konstancina właśnie na tę wspaniałą imprezę i jak zawsze – w każdą sobotę, i niedzielę warto tutaj u nas być – powiedział Burmistrz Gminy Konstancin-Jeziorna Kazimierz Jańczuk.
Po otwarciu i wspólnej rozgrzewce wystartowali „walkerzy” biorący udział w rywalizacji na dystansie 10 kilometrów, a o godzinie 13 nastąpił start biegu 5-kilometrowego. Całe wydarzenie opatrzone było komentarzem, a w internecie można było na bieżąco sprawdzać wyniki pucharu.
Najlepszym zawodnikiem półmaratonu został Andrzej Dziedziewicz z klubu KS Metraco Polkowice z czasem 02:12:46, w biegu 10-kilometrowym zwyciężył Maciej Karasiński z Siedlec (czas 01:00:41), a w 5 kilometrach najlepszy czas osiągnął Jakub Deląg z drużyny Energy Life Team (00:29:46). Wszyscy ci uczestnicy poruszali się w tempie blisko 10 kilometrów na godzinę.
Najbliższa edycja Pucharu Polski odbędzie się 11 czerwca w Kolbuszowej, a wielki finał 10 września w Hajnówce. Liczymy na to, że ten turniej jeszcze nie raz zawita do Konstancina-Jeziorny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię