Tenis stołowy dla wszystkich

94

Grand Prix Piaseczna w tenisie stołowym przyciąga do rywalizacji pasjonatów w każdym wieku. Najmłodszy uczestnik ma 7 lat, a najstarszy 72 lata! O turnieju Grand Prix Piaseczna i tenisie stołowym mówi nam Maciej Chojnicki, organizator imprezy i trener UKS Return.

Grand Prix Piaseczna w tenisie stołowym to stały punkt na sportowej mapie Piaseczna. Trudno zbudować markę i przyciągnąć chętnych do gry?

Należy pamiętać o tym, że Grand Prix Piaseczna to turniej rozgrywany nieprzerwanie od 20 lat, a UKS Return zajmuje się jego organizacją trzeci sezon z rzędu. Mieliśmy więc pewną bazę ludzi, którzy grali w Piasecznie już wcześniej, przykładem może być Zbigniew Samoraj (zwycięzca pierwszej edycji turnieju w 1998 r.), występujący w Piasecznie do dziś. Jednak patrząc na turniej ze strony organizacyjnej, to w ostatnim czasie sporo się zmieniło. Jednym z elementów, mogących przyciągać chętnych do udziału w naszych zawodach, są wizyty znanych tenisistów stołowych, którzy prezentują swoje umiejętności podczas zmagań. Przez ostatnie trzy lata gościliśmy m.in. czterokrotnego mistrza Polski Daniela Góraka, multimedalistę Igrzysk Paraolimpijskich Piotra Grudnia czy brązową medalistkę mistrzostw Europy Katarzynę Grzybowską-Franc. Oprócz tego na każdym turnieju odbywa się loteria, w której uczestnicy mogą wygrać nagrody ufundowane przez sponsorów i zaproszonych zawodników (vouchery do restauracji, koszulki z autografami, sprzęt sportowy). Nasz turniej to nie tylko rywalizacja przy stołach. W trakcie poprzednich edycji odbyły się warsztaty dla rodziców z psychologiem sportu dotyczące tego, jak wspierać dziecko w drodze do sukcesu sportowego, oraz szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Dzięki wsparciu Gminy Piaseczno mamy możliwość korzystania ze świetnie przygotowanej sali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a to również jest czynnikiem przyciągającym ludzi do Piaseczna. Dzięki wsparciu sponsorów, na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody, a w zawodach udział mogą wziąć w zasadzie wszyscy chętni bez względu na wiek, płeć czy poziom zaawansowania.

Do turnieju może zgłosić się każdy. Jaki zatem jest poziom sportowy imprezy?

W naszych zawodach udział biorą praktycznie wszyscy chętni – dzieci, dorośli, amatorzy i profesjonaliści. Chcieliśmy, aby zawody były ogólnie dostępne, żeby nie zamykać się jedynie na graczy rekreacyjnych lub zawodowców. Zawodnicy w tym sezonie rywalizują aż w 8 kategoriach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Dzieci i dorośli trenujący w klubach grają w osobnych kategoriach, a gracze nieprofesjonalni mają swoje własne kategorie, w których mogą rywalizować z zawodnikami na zbliżonym do siebie poziomie. W związku z tym poziom jest bardzo zróżnicowany. Począwszy od osób początkujących, przez czołowych zawodników województwa w kategoriach młodzieżowych, a na występujących w I lidze kończąc. Podczas ostatnich zawodów gościliśmy u siebie młodzieżowych reprezentantów Litwy, z których jeden triumfował w kategorii juniorów. Można więc powiedzieć, że nasz turniej powoli robi się imprezą międzynarodową. Od trzech lat swoją kategorię mają również kobiety, w której co roku gra około 20 pań. Łącznie w całym cyklu zawodów startuje blisko 350 osób, w każdym turnieju ponad 100. Najmłodszy uczestnik zawodów ma 7 lat, a najstarsza z zawodniczek – 72. To pokazuje, że impreza jest naprawdę dostępna dla każdego, kto czerpie przyjemność z gry w tenisa stołowego.

Nie brakuje zawodników, którzy wygrywają kolejne turnieje. Wśród dzieci wyraźnie prowadzi Julia Balcerzak, wśród pań nie ma sobie równych Anna Trzaskowska. W trzecim turnieju w kategorii open w świetnym stylu wrócił Damian Świerczek. Można mówić, że Grand Prix wykreowało gwiazdy?

Myślę, że to trochę zbyt daleko idący wniosek, ale na pewno na skalę lokalną są to nazwiska, które są rozpoznawalne, jeśli chodzi o tenis stołowy. Julka Balcerzak to jedyna zawodniczka, która wygrała wszystkie cztery turnieje w tym sezonie. Jej poziom predestynuje ją do startu wspólnie ze sportowcami trenującymi zawodowo, jednak korzysta ona ze swojego prawa i jako zawodniczka niezrzeszona w klubie sportowym rywalizuje w kategorii dzieci. W pozostałych kategoriach poziom jest bardziej wyrównany i różni zawodnicy stają na podium.

Z jednej strony aspekt sportowy, a z drugiej organizacja imprezy. To nie jest łatwe zadanie.

Zdecydowanie. Organizacja imprezy to ciężka, ale przyjemna praca, którą wykonuje zespół osób związanych z UKS Return Piaseczno. Dbając o jakość zawodów, należy zatroszczyć się o bardzo dużą liczbę szczegółów składających się na finalny produkt, jakim jest rozegranie turnieju. Przygotowanie materiałów reklamowych, współpraca z lokalnymi i branżowymi mediami, promocja imprezy czy nawiązywanie i utrzymywanie relacji ze sponsorami to elementy niezbędne do przeprowadzenia turnieju. Mamy szczęście, że potrafiliśmy nawiązać współpracę z lokalnymi firmami, które nas wspierają. Partnerem sprzętowym jest firma Decathlon Piaseczno, sponsorami firmy Dazar, Centrosan, Stawo i Pod Dębem (wszystkie są z gminy Piaseczno). Także piaseczyńskie restauracje włączyły się w organizację imprezy i dzięki temu co miesiąc uczestnicy otrzymują vouchery do restauracji Szara Eminencja, a pizza z restauracji Zakątek Smaku przyjeżdża na każdy turniej i wzmacnia energetycznie zmęczonych zawodników.

UKS Return Piaseczno stawia na młodzież. Trenerzy jeżdżą z zawodnikami po różnych turniejach. Z jakim efektem i czy jesteście zadowoleni z osiągnięć waszych podopiecznych?

Jeżeli chodzi o sukcesy sportowe naszych podopiecznych, to jednym z nich było zwycięstwo w IV lidze mężczyzn i awans do III ligi uzyskany przez młodych zawodników UKS Return Piaseczno. Nasz zespół był najmłodszym w lidze, w której rywalizowaliśmy z seniorami. Ponadto zawodnicy UKS Return zdobyli dziesięć medali mistrzostw Mazowsza na zakończenie sezonu 2017/2018. W obecnych rozgrywkach coraz lepiej radzą sobie młodzi zawodnicy, którzy regularnie wygrywają turnieje wojewódzkie w kategorii żaków. Podczas ostatniego turnieju ogólnopolskiego juniorów Bartłomiej Szołkowski pokonał dwukrotnego medalistę mistrzostw Europy Szymona Kolasę. To wszystko pokazuje, że w naszych młodych sportowcach drzemie spory potencjał, który trzeba rozwijać podczas treningów.

Należy pamiętać, że przez ostatnie trzy lata UKS Return Piaseczno przeszedł podobną przemianę, co Grand Prix Piaseczna. Co prawda wciąż znaczącą większość trenujących stanowią dzieci, ale prowadzimy także zajęcia dla osób dorosłych oraz treningi rodzinne, w których udział biorą rodzice z dziećmi. Staramy się popularyzować naszą dyscyplinę sportu wśród mieszkańców i zachęcamy do udziału w zajęciach nie tylko tych chcących skupiać się na wyczynowym uprawianiu sportu. Łącznie w klubie trenuje prawie 200 osób, a zajęcia odbywają się w Piasecznie, Zalesiu Górnym, Zalesiu Dolnym, Złotokłosie i Jazgarzewie. W najbliższym czasie chcielibyśmy otworzyć się także na seniorów, ponieważ tenis stołowy jest świetną dyscypliną dla osób starszych utrzymując mózg i zmysł wzroku w świetnej kondycji. Dyscyplina ta jest na zachodzie (m.in. w Wielkiej Brytanii) wykorzystywana jako terapia dla osób chorych na Alzheimera.