Nie każdy wejdzie na stadion

0
807

Niedawno rozpoczęty sezon piłki nożnej w powiecie piaseczyńskim nie będzie taki, jak poprzednie. Z powodu pandemii władze ligi zadecydowały o wprowadzeniu ograniczeń dla kibiców.

Fani lokalnej piłki nożnej wreszcie mogą wrócić do śledzenia poczynań swoich ulubionych drużyn. Poprzedni sezon został przedwcześnie zakończony z powodu obecności koronawirusa w Polsce. Władze ligi pozwoliły jedynie na dogranie rozgrywek przez kilka drużyn, które walczyły w barażach o awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Obecne luzowanie restrykcji związanych z pandemią nie oznacza jednak, że sytuacja na meczach wróciła do normalności i każdy będzie mógł spędzić weekend, dopingując swoich zawodników.

Mecze bez udziału kibiców gości

Pod koniec lipca Mazowiecki Związek Piłki Nożnej opublikował wytyczne dotyczące rozgrywania meczów piłki nożnej obowiązujące w sezonie 2020/2021 do odwołania. W pierwszym punkcie zaznaczono, że wszystkie mecze odbywać się będą bez udziału kibiców zespołu gości. Ponadto ustalono szereg ograniczeń dotyczących liczby osób, która będzie mogła pojawić się na stadionie w dniu meczowym we wszystkich kategoriach wiekowych. Limit ten wynosi 109 osób dla klubu drużyny gospodarza (w tym również: kadra zawodnicza, sztab szkoleniowy, kierownictwo klubu, sponsorzy, sympatycy drużyny itp.) i 40 osób dla klubu drużyny gości (także obejmuje kadrę zawodniczą itd.). Aby móc wejść na stadion, na którym będzie odbywać się widowisko sportowe, trzeba wpisać się na specjalną listę, podając swoje imię, nazwisko oraz dane kontaktowe (adres zamieszkania i telefon lub mail). W przypadku zespołu przyjezdnego taka lista musi zostać przesłana do gospodarza najpóźniej 24 godziny przed meczem.

Istnieją także pewne wyjątki. Do wyżej wymienionych limitów nie wlicza się: oznakowanych służb zapewniających bezpieczeństwo, przedstawicieli mediów, obsługi technicznej obiektu oraz opieki medycznej wpisanej do protokołu z zawodów. Listę tych osób musi posiadać gospodarz zawodów. Istotną kwestią jest, iż w uzasadnionych przypadkach klub, na obiekcie którego ma być rozgrywany mecz, może zadecydować o zmniejszeniu limitów, o czym musi powiadomić Mazowiecki Związek Piłki Nożnej. A jak ma wyglądać sama organizacja starć piłkarskich?

Odpowiednie odległości i dezynfekcja rąk

Wejście na stadion ma odbywać się z zachowaniem odległości 2-3 metrów. Przed wejściem zostanie zapewniona dezynfekcja rąk, a obowiązkiem organizatora będzie dezynfekowanie takich pomieszczeń jak szatnie, WC itp. Spotkania będą rozgrywane bez chłopców do podawania piłek. Futbolówki mają być rozłożone w różnych strefach boiska. Ponadto na boiskach nie zobaczymy noszowych, ale same nosze ma zapewnić gospodarz – w razie potrzeby pomoc zostanie udzielona przez kolegów z drużyny. Rozpoczęcie zawodów nastąpi bez ceremonii powitania pomiędzy zawodnikami i sędziami, co jest obecnie powszechne stosowane w świecie futbolu. W przypadku meczów odbywających się na orlikach, wszystkie osoby poza piłkarzami, trenerami i opieką medyczną muszą znajdować się po zewnętrznej stronie stadionu. Niedostosowanie się do tego przepisu może skutkować nawet zakończeniem meczu przez sędziego.

W założeniu takie rozwiązania mają uchronić społeczność kibiców i piłkarzy przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Na koniec dodajmy, że ostatnio wykryto koronawirusa u jednego z zawodników czwartoligowej Pilicy Białobrzegi, która w zeszłym sezonie rywalizowała w lidze z klubem MKS Piaseczno.

Czytaj również: Wystartowały rozgrywki. Kluby z powiatu gromią na inaugurację

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię