Legia przejmuje powiat

0
375

„Piłkarskie Przedszkole” w Górze Kalwarii to już szósta szkółka Legii Warszawa w powiecie piaseczyńskim. Ubiegłoroczny wicemistrz Polski podbił powiat w zakresie szkolenia najmłodszych adeptów piłki nożnej.
W niedzielę 6 marca w Górze Kalwarii rozpoczęły się treningi w ramach ogólnopolskiego projektu „Legia Soccer Schools”. Zajęcia odbywają się w hali piłkarskiej przy ulicy Porucznika Jana Białka 9. Uczestniczą w nich dzieci w wieku 3-7 lat. Jest to już szóste „Piłkarskie Przedszkole” Legii Warszawa w powiecie piaseczyńskim (po Józefosławiu, Konstancinie, Piasecznie, Lesznowoli oraz Tarczynie).
Czym jest LSS?
Legia Soccer Schools to całoroczne, zorganizowane zajęcia piłkarskie dla dziewczynek i chłopców w wieku od 3 do 13 roku życia. W skład LSS wchodzą: piłkarskie Przedszkola (wiek 3-7), Szkoły (6-11), Szkoły techniki (6-13) oraz inne projekty edukacyjne. Obecnie w programie bierze udział około 2 tys. dzieci. Głównym celem inicjatywy jest zainteresowanie najmłodszych sportem i aktywnością fizyczną oraz propagowanie zdrowego trybu życia, a oprócz tego nauka postawy fair play, wzajemnego szacunku. Piętanstoosobowe grupy dzieci, poza trenowaniem piłki nożnej, w czasie zajęć oddają się również zabawie opartej na świecie bajek.
Program treningowy układany jest przez trenerów Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa. Uczestnictwo w zajęciach w pewien sposób, poprzez podniesienie umiejętności, przygotowuje dziecko do naborów do Akademii, skąd już najlepsi z najlepszych po wielu latach przechodzą do seniorskiej drużyny „Wojskowych”…
3-latek i treningi? Gonią zachód
W Anglii czy w Niemczech tzw. „soccer schools” nie są niczym nowym. Zazwyczaj przybierają one postać letnich obozów treningowych, aczkolwiek wiele renomowanych marek piłkarskich od lat wiernych jest formule, jaką przyjęła w 2014 roku Legia Warszawa. Dla przykładu: jeden z czołowych angielskich zespołów West Ham United, w którym wyszkoliły się między innymi takie gwiazdy, jak Frank Lampard, w swojej ofercie posiada kursy dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Podczas nich najmłodsi doskonalą swoje umiejętności (z naciskiem na zwinność, balans ciała, szybkość i technikę). Podobnie w innych największych drużynach w Anglii. Można powiedzieć, że pod względem szkolenia Góra Kalwaria, poprzez LSS, będzie dążyła do najlepszych klubów piłkarskich w Europie.
Wiele osób zapewne zastanawia się, czy taki 3-latek faktycznie może się czegoś nauczyć podczas treningów. Odpowiedzi na to pytanie udzieliła nam osoba, która na juniorach zna się jak nikt inny.
– Treningi dla dzieci 2-5 mają na celu głównie zachęcić do uprawiania tak pięknej dyscypliny, jaką jest piłka nożna. Zajęcia oczywiście pomagają dziecku w ogólnym rozwoju sprawności fizycznej, pomagają oswoić się z futbolówką, uczą dyscypliny czy pracy w grupie. Jest to dość rozbudowany proces. Patrząc jeszcze przez pryzmat angielskiego futbolu można zauważyć, iż jest to już pierwszy stopień pozyskiwania nowych fanów – powiedział nam Emil Kot, który pracuje w akademii West Ham United i wyszukuje dla klubu najbardziej utalentowane dzieci z północno-zachodniego Londynu oraz Polski.
Sukces sportowy i marketingowy
Właśnie, nowi fani. Szkolenie przedszkolaków jest dla klubów bardzo istotne, ponieważ pozwala wychwytywać największe talenty z danego rejonu, które, przy odrobinie szczęścia i wytrwałości, mogą osiągnąć wiele w swojej karierze, a przy tym w znacznym stopniu zasilić klubową kasę. Jednak to jeszcze nie wszystkie korzyści. Poza sukcesem sportowym Legia Warszawa może liczyć na ogromny sukces marketingowy.
„Otwock, Siedlce, Falenica – oto Legii klub kibica!” – śpiewają rywale „Legionistów”. I choć to tylko uszczypliwość z ich strony, jest w tym też sporo prawdy. Nie od dziś wiadomo, że znaczna część kibiców Legii pochodzi spoza Warszawy. W grupie sympatyków klubu z Łazienkowskiej znajduje się również bardzo dużo fanów z powiatu piaseczyńskiego. Flagi z napisami typu „Legijna Góra Kalwaria” wywieszane na stadionie podczas meczów nie należą do rzadkości. Grzechem byłoby tego nie wykorzystać.
Szkoląc dzieci, Legia niejako „wychowuje” sobie kibiców na terenie całego Mazowsza i nie tylko. W treningi dziecka zazwyczaj angażuje się cała rodzina, więc liczba kibiców ciągle rośnie. Wzrasta popyt na bilety, koszulki i gadżety klubowe. Mieszkańcy zaś mają świadomość, że Legia w pewien sposób staje się częścią ich miasta.
Tylko Legia szkoli?
Jak wygląda sytuacja ze szkoleniem najmłodszych w innych klubach na terenie powiatu? Większość skupia się na trenowaniu starszych dzieci – 7 lat w górę, aczkolwiek nie tylko. Szkółka Romana Koseckiego w Konstancinie trenuje także dzieci z rocznika 2012, a Korona Góra Kalwaria zaprasza na swoje zajęcia chłopców i dziewczęta z roczników 2010 i młodsze. Poza tym, w Piasecznie funkcjonuje również Football Academy (której partnerem sportowym jest Lech Poznań), gdzie pierwsze piłkarskie szlify zbierają już czterolatki. Podobnie KS Konstancin i Perła Złotokłos.
Czy Legia zdominowała powiat w zakresie szkolenia najmłodszych adeptów piłki nożnej?
– Nie chcielibyśmy w żadnym wypadku nazywać naszego projektu „dominacją”. Legia Soccer Schools spełnia przede wszystkim misję społeczną i zależy nam na tym, by zachęcać i motywować najmłodszych oraz ich Rodziców do spędzania jak największej ilości czasu na ruchu, zabawie z piłką. Jesteśmy szczęśliwi, że tak wiele dzieci chce uczestniczyć w zajęciach właśnie w ramach projektu LSS, natomiast popieramy każdą inicjatywę, która pozwoli lokalnej społeczności otrzymać szerszą ofertę zorganizowanych zajęć ruchowych – powiedział „Przeglądowi Piaseczyńskiemu” sekretarz Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa Marcin Harasimowicz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię