Biegali, bo lubią… lasy

152

W niedzielę 13 października na polanie Zimne Doły w Nadleśnictwie Chojnów wystartowała jesienna odsłona 5. edycji Grand Prix BiegamBoLubię Lasy!

Biegacze, w sumie 500 osób, pokonali dystanse 5 i 10 km po specjalnie wyznaczonych na ten dzień trasach prowadzących leśnymi drogami. Natomiast 100 pasjonatów nordic walking przemaszerowało dystans 5 km. Dzieci miały okazję zmierzyć się w biegach w ramach akcji SportGeneracja, z podziałem na 4 kategorie wiekowe. Na dystansie 10 km najszybszy okazał się Piotr Szczepański, z czasem 36 min. 30 sek. Maciej Stachowiak był najlepszy na 5 km. Pokonał trasę w 17 min. 34 sek.

Jednak nie chodziło jedynie o zmagania sportowe. Akcja ma na celu promocję biegania, zdrowego stylu życia i zachęcenie do uprawiania sportu na terenach leśnych. W trakcie imprezy leśnicy prowadzili także działania edukacyjne. – Pokazujemy, że las jest otwarty dla ludzi, ale przy okazji uczymy szacunku do niego – mówi Sławomir Mydłowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Chojnów.  – Opowiadamy  o zwierzętach żyjących w naszych lasach, o zagrożeniu kleszczami, o tym, jak zachowywać się w lesie, czego nie wolno w nim robić.

Opłata startowa wynosiła minimum 14 zł. Całość wpłaconych pieniędzy zostanie przekazana na cel charytatywny. – W tym roku zostaną dofinansowane działania Polskiej Akcji Humanitarnej, budującej studnie w Sudanie Południowym – mówi Sławomir Fiedukowicz, rzecznik prasowy w Nadleśnictwie Chojnów