Biegać każdy może

0
247

Z Wiesławem Paradowskim ze Stowarzyszenia Kondycja rozmawiała Agnieszka Deja.

Czym zajmuje się Stowarzyszenie Kondycja?
W.P.: Głównym celem Stowarzyszenia Rekreacyjno-Sportowego Kondycja jest upowszechnianie i popularyzacja szeroko rozumianej aktywności sportowej i zdrowego stylu życia wśród mieszkańców regionu. Cel ten realizujemy poprzez: czynny udział w życiu sportowym, kulturalnym i społecznym regionu, wyszukiwanie talentów lekkoatletycznych wśród młodzieży i wspieranie ich rozwoju sportowego, szkolenie zawodników w różnych grupach wiekowych i na różnych poziomach zaawansowania, propagowanie biegania oraz nordic walking wśród mieszkańców jako elementu zdrowego stylu życia oraz organizację imprez sportowych i rekreacyjnych.

Zawodnicy Kondycji niejednokrotnie triumfowali na różnych imprezach biegowych. Które z tych sukcesów cieszą was najbardziej?
W.P.: Najbardziej zadowoleni, rzecz jasna, jesteśmy z naszej młodzieży, która w tym roku zdobyła aż 15 medali Mistrzowskich w tym złoto, srebro i brąz na Mistrzostwach Polski.

Stowarzyszenie nie tylko trenuje zawodników, lecz także organizuje różnego typu imprezy biegowe. Ile imprez na terenie powiatu piaseczyńskiego organizujecie? Która z nich jest najpopularniejsza?
W.P.: W powiecie piaseczyńskim w tym roku zorganizowaliśmy lub współorganizowaliśmy takie imprezy jak: Piaseczyńska Mila Konstytucyjna, Piaseczyńska Piątka, Gminna Olimpiada Młodzieży Szkolnej, Bieg Józefosławia i Julianowa, Drużynowe Mistrzostwa w wieloboju sportowych przedszkoli, Ekiden Maraton Powiatu Piaseczyńskiego, Bieg z Pupilem, Bieg św. Jana w Kedzierówce, a w tym roku czeka nas jeszcze Bieg Frog Race, Bieg Złotych Liści oraz Cross Mikołajkowy. Najpopularniejsza jest nasza sztandarowa impreza, od której zaczęliśmy popularyzację biegania, tj. Frog Race.

Czy bieganie jest dla każdego? Czy można zacząć w każdym wieku?
W.P.: Z bieganiem jest jak w tej piosence: „Biegać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi, najpierw trzeba na treningi przychodzić”.
A na poważnie: tak, bieganie jest dla każdego i w każdym wieku można rozpocząć tę przygodę. W bieganiu nie liczy się ile kto ma lat i jak wygląda. Jedni biegają dla funu, drudzy dla zdrowia i urody, trzeci dla zrzucenia kilku kilogramów.
Jest jeszcze ta czwarta grupa, która lubi biegać i jeść, spytacie pewnie: dlaczego jeść? A to dlatego, że im więcej wybiegasz kilometrów, tym więcej i lepiej możesz zjeść, a waga mało tego – nie tylko stoi, ale i spada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię