Bieg Krewniaków

207

Amatorzy biegania hucznie obchodzili „Światowy Dzień Krewniaka”. Impreza, w której wzięli udział także znani aktorzy, miała na celu przede wszystkim zachęcić ludzi do oddawania krwi.

W sobotę 6 kwietnia w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie odbyło się wyjątkowe wydarzenie związane z bieganiem oraz krwiodawstwem. Uzdrowisko było tego dnia gospodarzem imprezy o nazwie „Blood Brothers Run 2019” organizowanej przez Europejską Fundację Honorowego Dawcy Krwi działającej na rzecz promocji idei honorowego dawcy krwiodawstwa, transplantologii i zdrowego stylu życia. W organizację wydarzenia włączyło się również Biegajmy z DEMA, Fundacja Daj Głos, a patronatem objął je między innymi Burmistrz Gminy Konstancin-Jeziorna i Powiat Piaseczyński. W Polsce krew potrzebna jest co 15 sekund, bieg miał zwrócić uwagę na tę bardzo poważną kwestię.

Światowa Stolica Krwiodawstwa

Imprezę poprowadziła znana prezenterka pogody Aleksandra Kostka. Pogodynka, która bardzo często prowadzi podobne wydarzenia w Konstancinie, już wcześniej przepowiedziała wspaniałą pogodę.

– Będzie bardzo pięknie – ani za ciepło, ani za zimno i nie będzie padać, a będzie bardzo ładne słońce – zapewniała.

Jeszcze przed godziną 9 rano w parku pojawiło się mnóstwo biegaczy. Aby podkreślić hasło: „Światowy Dzień Krewniaka”, dla osób posiadających Książeczkę Honorowego Krwiodawcy lub zaświadczenie z ostatniego pobrania krwi przygotowano 50-procentową zniżkę na pakiet startowy. Wśród zgromadzonych osób znaleźli się także znani aktorzy i sportowcy. Przyjechali między innymi aktorzy Michał Milowicz, Marek Siudym, Aleksandra Linda i polski pięściarz Marcin Najman. Z gwiazdami można było się zmierzyć na trasie, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

Trzy długości

Można było wybrać trzy długości – 10 kilometrów, 5 oraz 2,5 kilometra. Trasa wiodła ścieżkami Parku Zdrojowego. Każdy z uczestników miał na sobie czerwoną koszulkę krewniaków z wypisaną swoją grupą krwi, tak by razem stworzyli „krwiobieg”. „Hej, hej, powiedz mi, jaką masz grupę krwi!” – śpiewano przed startem zawodów.

Punktualnie o godzinie 10.00 bieg otworzył włodarz gminy Konstancin-Jeziorna.

– Myślę, że jest to idealne miejsce do startu i do mety. Wcześniej należało zażyć inhalacji w tężni, by dodać sobie sił. Życzę wszystkim sportowej rywalizacji, wymarzonego miejsca na podium. Uważam pierwszy „Światowy Bieg Krewniaków” za otwarty – powiedział burmistrz Kazimierz Jańczuk.

W biegu na 10 kilometrów wśród panów najlepszy był Pavel Vereckiy z Ukrainy z klubu LKB Rudnik. Drugie miejsce zajął Maciej Ptasznik z Dogoni Grodzisk Mazowiecki, a trzecie Krzysztof Pietrzak. Wśród pań zwyciężyła Ukrainka Valentyna Kiliarska, druga była Barbara Gos, a trzecia Jolanta Woźniczka. Na trasie 5-kilometrowej najlepsi byli w swoich kategoriach Rafał Krzeszewski i Maria Rodkiewicz-Kaługa, a na 2,5 kilometra Adam Wernicki i Małgorzata Chełstowska.

Wydarzenie zwróciło uwagę na problem krwiodawstwa. Zapewne wielu przechadzających się tego dnia po parku mieszkańców dostrzegło, że warto zgłosić się do punktu oddawania krwi, by pomóc osobom, które jej potrzebują.