Zostań w domu

0
220

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa to nasz wspólny cel na najbliższe dni, a być może i tygodnie. Aby jakoś przetrwać tę dobrowolną lub obowiązkową kwarantannę, możemy korzystać z bardzo wielu możliwości jakie daje Internet.

Podejmowane przez rząd i samorządy decyzje mają jeden cel – zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa. Prewencja szerzenia epidemii powinna być zadaniem nas wszystkich na najbliższe dni.

Zamknięte placówki oświatowe, domy kultury, biblioteki, kina, teatry, obiekty sportowe. Kolejne firmy decydują się na wprowadzenie pracy zdalnej. Nie można pójść do baru, restauracji, na koncert czy do muzeum. Nie funkcjonują również galerie handlowe. Wiadomo, że taka sytuacja nastręcza wiele problemów, a przy okazji podwyższa poziom lęku, bo to, z czego żartowaliśmy jeszcze kilka czy kilkanaście dni temu, wydaje się dziś bardzo realnym zagrożeniem. I niemałym wyzwaniem. Jednak dostęp do Internetu bardzo ułatwia dziś pozostawanie w izolacji.

Edukacja

Jeśli mamy w domu ucznia, trzeba pamiętać, ze oprócz tego, że nie może on wychodzić z domu i spotykać się z rówieśnikami, powinien też realizować edukacyjne obowiązki. Przez dziennik internetowy nauczyciele przekazują zagadnienia, zadania czy materiały dla uczniów. Niektórzy kontaktują się też z uczniami za pośrednictwem różnego rodzaju platform edukacyjnych lub mediów społecznościowych. W Internecie mamy też do dyspozycji e-podręczniki, specjalne materiały przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty czy matury. Istnieją też kursy edukacyjne online. Ciekawe kanały edukacyjne znaleźć można też na YouTube czy Facebooku. W związku z zaistniałą sytuacją nauczyciele i różnego rodzaju pasjonaci organizują specjalne zajęcia online. Specjalne wirtualne lekcje szkolne oferują też obecnie niektóre muzea.

Kultura

Okres kwarantanny może być doskonałym czasem na nadrobienie zaległości filmowych. Oprócz popularnych abonamentowych serwisów, mamy do dyspozycji liczne wypożyczalnie filmów. Dodatkowe pozycje do wypożyczenia dodali niektórzy dystrybutorzy filmów. W sieci możemy więc legalnie obejrzeć zarówno klasykę, jak i całkiem nowe produkcje. Fani teatru też mają znajdą w Internecie sporo ciekawych spektakli. We własnym fotelu zupełnie za darmo mamy szanse obejrzeć niektóre z docenionych przez widownię i krytyków spektakli znanych polskich reżyserów w doborowej obsadzie. Miłośnicy sztuk plastycznych mogą sięgnąć po filmy dokumentalne lub fabularne opwiadające o najbardziej znanych artystach. Sporo znanych muzeów i galerii na całym świecie oferuje też wirtualne zwiedzanie.

Rozrywka i zabawa

Portale dla rodziców mogą dostarczyć wielu inspiracji na domowe zabawy – plastyczne, sportowe czy edukacyjne z młodszymi dziećmi. Warto zaglądać na strony domów kultury czy bibliotek, które również w ten trudny czas starają się przygotować zajęcia online albo podpowiadają gdzie szukać pomysłów na spędzanie czasu w domu z przedszkolakiem czy młodszym uczniem. W sieci są też dostępne gry online, w które dzieci mogą grać z kolegami.

Dla wszystkich to może być też dobry czas na odkrycie nowych pasji i zdobycie nowych umiejętności. Dzięki filmikom z YouTube opanujemy m.in. origami, robótki ręczne, nauczymy się gotować lub zbudować rakietę z butelki po napoju.

Sport

Ruch jest nam potrzebny. Jeśli nie dysponujemy własnym ogródkiem lub nie mieszkamy obok lasu, do którego możemy pójść pobiegać czy poćwiczyć, zostaje nam gimnastyka w domu. Znalezienie filmów z ćwiczeniami nie nastręcza problemów. Ostatnio pojawił się nawet taki, w którym wykorzystywane są zapasy papieru toaletowego, które wszyscy przezorni robili w ubiegłym tygodniu.