Zbierają na renowację sarkofagu

0
139

W związku z trwającymi przez cały rok obchodami 350-lecia nadania Górze Kalwarii praw miejskich, parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny chce odnowić sarkofag biskupa Stefana Wierzbowskiego.

Biskup Stefan Wierzbowski (1620-1687) był jednym z najważniejszych hierarchów kościelnych I Rzeczpospolitej. W 1666 r. wykupił Górę – wieś szlachecką, praktycznie zrównaną z ziemią po potopie szwedzkim. Biskup odbudował osadę, projektując drogi na podobieństwo ulic Jerozolimy. Stąd pochodzi pierwotna nazwa miasta: Nowa Jerozolima, która w 1670 r. zyskała prawa miejskie na prawie magdeburskim.  Biskup Wierzbowski zmarł w 1687 r., a ponad sto lat później, w 1791 r. jego szczątki spoczęły w sarkofagu w podziemiach kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Górze Kalwarii.

Z okazji okrągłej rocznicy nadania Górze Kalwarii praw miejskich, parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny wystąpiła z pomysłem renowacji sarkofagu, w którym spoczywa założyciel miasta. Odnowiony sarkofag docelowo ma zostać wyeksponowany w bocznej nawie kościoła „na Górce”, pod przeszkloną podłogą. Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2021 r. Parafia wystąpiła do marszałka województwa mazowieckiego z wnioskiem o dofinansowanie renowacji kwotą 77 300 zł. Projekt otrzymał już pierwszą pozytywną opinię. Aby jednak otrzymać dotację, inicjatorzy muszą opracować i uzgodnić z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków program i kosztorys działań konserwatorskich. Koszt takiego opracowania to blisko 10 000 zł, dlatego parafia zdecydowała się poprosić wiernych o wsparcie.

– Pragniemy zachęcić wszystkich, którzy zachcą się włączyć w tę inicjatywę, mającą na celu utrwalenie i właściwą ekspozycję ważnego dla Góry Kalwarii dziedzictwa kulturowego, do ofiarowania dowolnych datków na ten cel, przekazując je na specjalnie utworzone konto bankowe naszej parafii – proszą księża marianie.

Czytaj również: Siostra piłkarza Korony potrzebuje wsparcia na kosztowne leczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię