Zamek broni się przed pandemią

0
881

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku znów jest dostępny dla zwiedzających. Przez pięć pierwszych dni po otwarciu odwiedziło go 500 osób, które musiały dostosować się do nowych zasad.

Zamek jest ponownie otwarty od środy 13 maja. Jest czynny codziennie od 10.00 do 20.00. Bilety wstępu w cenie 6 zł można zarezerwować i kupić online za pomocą portalu biletyna.pl. Obowiązuje jedna cena, nie ma biletów ulgowych. Wszelkie reklamacje również odbywają się online. Bilet upoważnia do zwiedzania zamku przez dwie godziny, wybrane z przedziałów czasowych: 10.00-12.00, 12.00-14.00, 14.00-16.00, 16.00-18.00 lub 18.00-20.00. W przypadku wolnych miejsc na daną godzinę zwiedzania, istnieje możliwość zakupu biletu na miejscu, w kasie zamkowej. Na razie możliwe jest zwiedzanie wyłącznie indywidualne, zamek nie przyjmuje grup. Liczba zwiedzających wieżę bramną została ograniczona do 20 osób, a wieża południowa jest zamknięta do odwołania.

Dezynfekcja i kolejka

 Przy kasie sprawdzane są bilety kupione online. Można w niej kupić maseczki ochronne i dostać jednorazowe rękawiczki. Działają dwa punkty do dezynfekcji – przy kasie i przy wejściu na wieżę.

– Wprowadzone zasady wynikają z konieczności ograniczenia liczby zwiedzających i obowiązku utrzymania bezpiecznego dystansu w związku z trwającą pandemią – wyjaśnia Dariusz Falana, dyrektor Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii, który zarządza zamkiem. – Mimo tych utrudnień, praktycznie od wszystkich odwiedzających zamek słyszeliśmy, że są zadowoleni, że znowu jest otwarty. Nie było żadnych kłopotów z przestrzeganiem regulaminu. Ludzie bardzo skrupulatnie realizowali nasze prośby. Łącznie z tym, że bardzo cierpliwie czekali w kolejce do wejścia na wieżę. Bardzo dobrze nam się sprawdziła sprzedaż biletów online i rezerwacja konkretnej godziny. Wręcz okazało się, że to nie jest utrudnienie a ułatwienie. Zastanawiamy się, czy nie wprowadzić takiego rozwiązania na stałe.

Zachęcają rowerzystów

W ciągu pierwszych pięciu dni od ponownego otwarcia zamek odwiedziło 500 osób. Przy czym od środy do piątku było to tylko 50 osób, a pozostałe 450 przyjechało w weekend. Jest to zdecydowanie mniejsza liczba w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku.

– Liczymy na to, że liczba turystów będzie rosła w kolejnych tygodniach. Chcemy między innymi zachęcić rowerzystów, którzy teraz kończą swoje wycieczki na ulicy Sajny przy lokalu Góra Kawiarnia, żeby przedłużyli trasę o trzy kilometry i dotarli do zamku. Tym bardziej, że teraz jest łatwiejszy dojazd, ze względu na zmniejszony ruch w związku z pandemią – mówi Dariusz Falana. – Mamy też nadzieję, że na zamku już za kilka chwil, na co czekamy z niecierpliwością, dostaniemy zezwolenie na prowadzenia żywych lekcji historii. Mamy już przygotowany kolejny sezon cyklu „Historia Viva”, czyli weekendowych spotkań z historią interaktywną na stanowiskach rekonstruktorów. Niedługo może będzie można robić małe kameralne koncerty muzyki dawnej lub muzyki lekkiej. Na razie, czyli od przyszłego tygodnia, rusza gastronomia na zamku.

Zamek w sieci

Ośrodek Kultury w Góry Kalwarii, jako administrator Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku, zgłosił do programu dotacyjnego „Kultura w sieci” zadanie „Zamek w Czersku na platformie www”. Projekt znalazł się na 48. miejscu wśród 1182 beneficjentów tego programu. W trybie konkursu, którego wyniki zostały ogłoszone 15 maja, zamkowi w Czersku przyznano 83 000 zł. „Kultura w sieci” to program Narodowego Centrum Kultury, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma na celu wsparcie działalności kulturalnej i artystycznej w sieci w trudnym dla kultury czasie pandemii.

– Wnioskowaliśmy o zdecydowanie wyższą kwotę, czyli 150 tysięcy, więc dostosujemy projekt do otrzymanej kwoty. Dzięki dotacji zostanie stworzona funkcjonalna, nowoczesna strona www z prostym panelem administracyjnym. Ma zastąpić istniejącą stronę i być narzędziem do sprawnej komunikacji, informacji i promocji – tłumaczy dyrektor Falana. – Ma również umożliwić poznanie dziejów zamku oraz jego okolic. Zawierać będzie między innymi interaktywną makietę zamku 3D, ukazującą go w trzech epokach, prezentację różnych momentów z dziejów zamku za pomocą krótkich filmów i grę edukacyjną dla najmłodszych. Strona będzie dwujęzyczna, a zamieszczane na niej materiały będą dostosowane dla osób niedowidzących. Nową stronę chcemy odpalić w październiku tego roku.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię