Załoga 50+

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Z danych portalu Work Service wynika, że już niemal 63% pracodawców zatrudnia osoby powyżej 50-ego roku życia, a 27% pracodawców planuje je zatrudnić. To duża zmiana w ciągu ostatniej dekady.

 

Jeszcze niedawno osoby w tym wieku miały niemały problem, żeby znaleźć pracę. Czemu nagle stały się pożądaną grupą pracowników?

Do tej pory najbardziej rozchwytywanymi pracownikami byli ludzie młodzi. Wychowaliśmy jednak pokolenie obywateli jeżeli nie całego świata, to na pewno Europy. Nie mają oni żadnego problemu, żeby wyjechać z kraju, zwłaszcza, że wielu z nich nie założyło jeszcze rodziny. Znają języki, mają wielu znajomych za granicą, oczekują od pracy wyzwań, ale także konkretnych zarobków.

Z drugiej strony są nauczeni zmian, nie boją się ich. Wolą więc szukać i często zmieniać pracę. Z racji wieku nie mają także doświadczenia.

Pracodawcom brakuje więc młodych pracowników, a z drugiej strony wcale nie są zachwyceni osobami, które wciąż zmieniają pracę. Rynek jednak nie znosi próżni, a firmy potrzebują ludzi. Okazało się, że osoby 50+ to doskonali pracownicy.

– Widać wyraźnie, że rośnie zainteresowanie pracownikami 50+. Półtora roku temu takie osoby zatrudniało 76% firm. Teraz ten odsetek wynosi blisko 86%, co oznacza wzrost o 10 punktów procentowych. Korzystają na tym obie strony – pracodawcy rekompensują sobie deficyty w innych grupach wiekowych, a pracownicy, którzy przekroczyli 50 lat, mają większe szanse na pracę niż jeszcze kilka lat temu. Widać to w danych GUS dotyczących bezrobocia (według metodologii BAEL). W II kw. 2015 roku w grupie 55-64 wynosiło ono 5,3%, a obecnie to już 4% – komentuje Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz z Work Service S.A.

To dobra wiadomość, chociażby ze względu na wciąż starzejące się społeczeństwo.

– Jeżeli spojrzymy na motywację pracodawców, którzy zatrudniają pracowników 50+, to najczęściej podawanym powodem jest ich duże doświadczenie zawodowe, na co wskazuje 32,1% badanych. Dla co piątej firmy decydujące jest ich zaangażowanie w realizację zadań. Co ważne dla przedsiębiorców to fakt, że starsi pracownicy rzadziej zmieniają pracę. Na ten powód wskazało 18,9% badanych. To pokazuje, że firmy wolą stabilną załogę. Warto również zauważyć, że nieco ponad 8% firm zatrudnia osoby 50+, bo nie może znaleźć młodszych pracowników – dodaje Andrzej Kubisiak.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama