Zakupy i wsparcie psychologiczne

0
435

Jest coraz więcej osób potrzebujących pomocy w związku z pandemią koronawirusa. Zajmują się tym specjalne służby, ale również duża grupa wolontariuszy. Ich działania koordynuje Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

– Z pewnością osób zarażonych będzie przybywać, dlatego rąk do pomocy będzie potrzebnych coraz więcej. Bardzo doceniamy wszystkie indywidualne inicjatywy i akcje pomocowe, uważamy jednak, że ze względów bezpieczeństwa powinny być one skoordynowane – mówi Hanna Kułakowska-Michalak, Zastępca Burmistrza. – Organizatorem i koordynatorem takich działań jest na naszym terenie Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Starsi i samotni

Zostały wyodrębnione cztery grupy wymagające wsparcia. Pierwsza z nich to osoby starsze, samotne i niepełnosprawne, które nie powinny opuszczać mieszkań.

– Uruchomiliśmy specjalne infolinie dla tych osób. Dzwonią, prosząc głównie o pomoc wolontariuszy w dostarczaniu podstawowych produktów spożywczych i leków – opowiada Wioletta Urban, zastępca dyrektora MGOPS w Piasecznie. – Niekiedy zdarza się, że proszą o wyprowadzenie psa, bo nie mają nikogo, kto mógłby to zrobić.

Pomagają harcerze

– Tego typu pomocą zostało objętych ponad trzydzieści osób w gminie, ale ich liczba codziennie wzrasta. Osoby potrzebujące oraz ci, którzy zauważą lub przypuszczają, że jego sąsiad jest osobą samotną i potrzebuje wsparcia, mogą dzwonić pod numery telefonu 797 245 057 lub 797 932 345.

– W tych działaniach bardzo nas wspierają harcerze, zarówno z ZHP i ZHR. Obydwa związki zgłosiły grupy wolontariuszy i wytypowały swoich koordynatorów. Wyposażeni są oni w odpowiednie identyfikatory – wyjaśnia Wioletta Urban. – Poza harcerzami zgłosiły się też osoby indywidualne. Zakładamy jednak, że ta grupa potrzebujących pomocy będzie największa, dlatego chętnie przyjmiemy kolejnych wolontariuszy. Mogą się zgłaszać, dzwoniąc pod dedykowany numer telefonu: 797 245 040.

Na kwarantannie i przewlekle chorzy

Druga grupa to osoby przebywające na kwarantannie domowej. Są pod stałą opieką MGOPS, jak również innych dedykowanych służb zgodnie z opracowaną procedurą. Trzecia grupa to osoby starsze lub przewlekle chore.

– Ta grupa na ten moment jest pod stałą obserwacją pracowników pomocy społecznej. Będziemy ograniczać jednak te usługi, które nie są konieczne do bieżącego funkcjonowania – informuje Hanna Kułakowska-Michalak.

Wsparcie psychologa

Czwarta grupa to osoby wymagające wsparcia psychologicznego w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną. Dla nich uruchomiono mobilny punkt pomocy psychologicznej pod numerem 663 667 375.

– Wiele osób chce skorzystać z tego wsparcia. Nie mogą sobie poradzić w tej trudnej sytuacji kryzysowej. Zwłaszcza te osoby, które samotnie przebywają w mieszkaniu – dodaje Wioletta Urban.