Zadymienie przedszkola pod kontrolą

0
396

Dym z komina w bezpośrednim sąsiedztwie przedszkola i szkoły zaniepokoił jednego z mieszkańców Piaseczna. Straż Miejska twierdzi, że dym spełnia normy.

Z prośbą o interwencję w sprawie komina dymiącego w kierunku przedszkola przy ul. Fabrycznej w Piasecznie zwrócił się do nas jeden z okolicznych mieszkańców.

– Na zewnątrz budynku warsztat samochodowy zamontował komin i kopci na całą okolicę, a tymczasem zaraz obok jest przedszkole a kawałeczek dalej szkoła – martwi się emeryt. – Zgłaszałem sprawę do straży miejskiej, podobno sprawdzili, że palą węglem dobrej jakości i na tym sprawa się kończy. A dym nadal leci, jedyna poprawa to wydłużenie tego puszczonego wzdłuż ściany komina – zauważa.

Straż miejska przyznaje, że zna problem i kontrolowała sposób palenia w tym zakładzie.

– Byliśmy tam kilkakrotnie – mówi komendant Mariusz Łodyga. – Sprawdziliśmy zarówno dokumenty zakupu węgla, jak i wysłaliśmy do badania w niezależnym laboratorium próbkę popiołu. Obowiązujące normy są w tym przypadku spełnione – informuje.

W świetle obowiązującego prawa nie można nikomu nakazać montowania specjalnych filtrów kominowych, które dodatkowo neutralizowałyby powstający przy spalaniu dym, który wydostaje się na zewnątrz budynków. O problemie smogu mówi się co raz więcej, więc niewykluczone, że zaostrzenie przepisów z czasem nastąpi. Do obowiązków strażników należy między innymi kontrola tego, czym palimy w naszych domach.

– Na terenie gminy działa w tej chwili 30 czujników. Niebawem zamierzamy też podpisać umowę na dużo dokładniejszą kontrolę tego, co wydobywa się z kominów, czyli badanie dymu za pomocą drona – zapowiada komendant Łodyga. To pozwoli na bardzo konkretne wskazanie nieruchomości, w której pali się zakazanymi materiałami. Strażnicy miejscy mają uprawnienia do wejścia na teren posesji, sprawdzenia dowodu zakupu materiału opałowego, a także pobrania próbki popiołu do badania. Osoba paląca niskiej jakości materiałami czy co gorsza śmieciami, otrzyma mandat.

– W przypadku odmowy wpuszczenia strażników na teren posesji lub nieudzielenia zgody na pobranie materiału do badania, sprawę przekazujemy policji i zamiast o wykroczeniu mowa jest już o przestępstwie karanym znacznie poważniej. Jedną tak zakończoną sprawę już w tym roku mamy – zauważa Łodyga.

Sezon na grzanie właśnie się na dobre rozpoczął, a zatem pojawił się i smog. Warto zadbać o zdrowie nas wszystkich i nie tylko używać bezpiecznego opału, ale też zgłaszać nieprawidłowości w tym zakresie do straży miejskiej. Rada Gminy przyjęła też niedawno uchwałę, która podwyższyła stawki oferowanego dofinansowania do wymiany pieców węglowych na gazowe oraz instalacji alternatywnych źródeł energii. Warto z takiej opcji skorzystać.