Z Warszawy na przedmieścia

0
128

Według danych warszawskiego Urzędu Statystycznego Piaseczno było najchętniej wybieranym miejscem przez wyprowadzających się ze stolicy. W ciągu niespełna 10 lat przeprowadziło się ich tu ponad 12 tysięcy osób.

Zestawienie warszawskiego Urzędu Statystycznego dotyczy lat 2005- 2016. W tym okresie aż 78 procent osób opuszczających stolicę pozostało w granicach aglomeracji. Według danych statystycznych mieszkańcy przeprowadzili się na przedmieścia ze względu na niższe koszty życia i zdecydowanie tańsze mieszkania, działki i domy.

Jako nowe miejsce zamieszkania najczęściej wybierali Piaseczno. Na taki ruch zdecydowało się 12 300 osób. Jest to ponad dwa razy więcej niż w przypadku Marek, które zajęły drugie miejsce w tym zestawieniu. Warszawę na Marki zamieniło 5700 osób. Kolejna popularna miejscowość w pobliżu stolicy to Ząbki.  Wyprowadziło się tam 5300 mieszkańców stolicy. Prawie tyle samo osób zdecydowało się zamieszkać w Łomiankach.

Masowa migracji na przedmieścia wywołała wzrost cen na rynku nieruchomości o średnio 5 procent. Nadal jest to dużo taniej niż w Warszawie.  Na przykład w 2018 roku średnia cena domu w stolicy wynosiła 992 tysiące złotych. Natomiast za mieszkanie trzeba było zapłacić średnio 523 tysięcy złotych. W powiecie piaseczyńskim za nieco niższą cenę można było już kupić własny dom, bo średnia cena działki z domem wynosiła 508 tysięcy złotych.