Wolontariat jest kobietą

0
360

Gotowość niesienia bezinteresownej pomocy i  podejmowania bezpłatnej pracy na rzecz innych zdaje się być domeną kobiet. Takie wrażenie na pewno można odnieść patrząc na Powiatową Bazę Wolontariatu.

W chwili obecnej realizowana pod skrzydłami Starostwa Powiatowego w Piasecznie inicjatywa połączenia osób potrzebujących z gotowymi nieść pomoc odnosi coraz większy sukces. Wolontariuszy jest więcej niż osób, które zgłosiły się jako potrzebujące pomocy. Integracyjne przedświąteczne spotkanie wolontariuszy Powiatowej Bazy Wolontariatu zaintrygowało pracującego w Biurze Promocji starostwa Wojciecha Zmysłowskiego.

– Spojrzałem na zrobione przy tej okazji zdjęcia i pomyślałem: wolontariat jest kobietą – dzieli się refleksją. – Chyba nie świadczy to najlepiej o mojej płci. W każdym razie na spotkaniu były same kobiety.

Siła kobiet

Obserwację Zmysłowskiego potwierdza koordynatorka Bazy Edyta Banasiewicz.

– Rzeczywiście, wśród czterdziestu naszych wolontariuszy jest tylko jeden mężczyzna – przyznaje. Pytana o to, kto najchętniej zgłasza się z gotowością niesienia pomocy innym, w pierwszej kolejności wymienia kobiety powyżej 30. roku życia.

– Najczęściej są to osoby pracujące, mające własne rodziny. Gotowe do niesienia pomocy są również dzieci i młodzież. Choć co zaskakujące, mimo przeprowadzonych przeze mnie spotkań w kilku lokalnych szkołach średnich, nikt z licealistów się nie zgłosił. Podobnie jak seniorzy – zauważa Edyta Banasiewicz. – A tymczasem pomoc, której potrzebują nasi podopieczni ma bardziej charakter towarzyski, nie wymaga ciężkiej pracy. Tak naprawdę Baza stworzyła wręcz łańcuch przyjaźni, nasi wolontariusze mogą liczyć też na pomoc i wsparcie innych, w tym osób, które są zgłoszone jako potrzebujące pomocy – cieszy się koordynatorka.

Statystyki wyrównane

Czy w wolontariacie wszędzie dominują kobiety? Patrząc na badania statystyczne dotyczące wolontariatu, które w 2016 roku przeprowadził Główny Urząd Statystyczny (GUS) wynikałoby, że proporcje te są niemal wyrównane. Dysproporcje, jeśli występują, to w pewnych grupach wiekowych (np. wśród najmłodszych, w wieku 15-24 lata, więcej zaangażowanych społecznie jest mężczyzn) czy zawodowych. Trzeba jednak pamiętać, że statystyki te obejmują zarówno wolontariat wykonywany na rzecz różnego rodzaju instytucji, stowarzyszeń czy fundacji. W tym zakresie mieszczą się m.in. OSP, samorządy uczniowskie, związki zawodowe, partie polityczne, czy organizacje religijne. Pod uwagę brany jest również tzw. wolontariat indywidualny, czyli np. pomoc sąsiadowi w przeprowadzce czy skoszenie działki rodzicom. To może wpływać na ostateczny wynik badań.

Sprawdziliśmy też, jak wygląda sytuacja w warszawskim schronisku na Paluchu, gdzie trafiają zwierzęta również z terenu naszego powiatu. W bazie wolontariuszy, którzy na stałe wspierają pracowników schroniska, jest 300 osób. Jaki odsetek stanowią kobiety? Około 85%. I jak podkreślają pracownicy, ta tendencja ma charakter stały.

Paniom gratulujemy i dziękujemy. A panów zachęcamy do podjęcia nowych wyzwań.