Wolontariat: dodatkowy punkt w CV

0
492

Doświadczenie jest dzisiaj najważniejszym dla rekrutera punktem w naszym CV. Tylko jak je zdobyć, skoro w wyścigu o prace wygrywają z nami ci, którzy już je mają?

 

Dla pracodawcy najważniejsze jest doświadczenie osoby, którą chce zatrudnić. Ten punkt w CV pokazuje mu więcej niż nasze wykształcenie, odbyte szkolenia, czy zdjęcie. Doświadczenie musimy jednak jakoś zdobyć, ale wcale nie musimy tego robić przez pracę na etacie.

– W naszej Fundacji szukamy nie tylko osób, które będą jeździć w patrolach i bezpośrednio ratować zwierzęta. Potrzebujemy prawników i osób, które będą zajmować się szukaniem różnych sposobów na dofinansowanie naszej działalności. Potrzebujemy także grafików, specjalistów od social media, kogoś, kto będzie pełnił funkcję naszego rzecznika prasowego, fotografa. Pracy w fundacjach jest naprawdę dużo  – mówi nam Dawid Fabjański, prezes Fundacji Animal Rescue Polska.

Każda fundacja, która korzysta z pomocy wolontariuszy, wystawia zaświadczenia o przebiegu ich pracy.

Wpisując do CV wolontariat, pokazujemy także pracodawcy, że wykazujemy inicjatywę i że chcemy pomagać innym. Te cechy naszego charakteru przydadzą się w każdej pracy, m.in. w obsłudze klienta, dziennikarstwie, szkoleniach czy sprzedaży.

Nie bez znaczenia jest również, że w wolontariacie poświęcamy swój czas, nie oczekując wynagrodzenia. To powie pracodawcy, że jeśli tylko stworzy nam odpowiednie warunki,  jesteśmy zdolni do poświęceń, aktywni i zorganizowani. Wolontariat pokazuje też, że mamy doświadczenie w pracy z ludźmi oraz w zespole.

Gdzie możemy wykonywać wolontariat?

– Organizacje pozarządowe (zwane także NGO z angielskiego Non Governmental Organizations) są największą, a także najbardziej otwartą na wolontariuszy grupą podmiotów korzystających. Należą do niej przede wszystkim stowarzyszenia i fundacje ale, o czym nie zawsze się pamięta, organizacjami pozarządowymi są także związki zawodowe, partie polityczne, organizacje pracodawców, niektóre kluby sportowe, Ochotnicze Straże Pożarne oraz Polski Czerwony Krzyż – informuje Centrum Wolontariatu na stronie wolontariat.org.pl.

Wolontariat jest możliwy także we wszelkich urzędach, szpitalach, hospicjach i w wielu innych podmiotach.

Czy warto?

Wolontariat to często ciężka praca, bez wynagrodzenia, bez zwrotu kosztów (np. dojazdu). Na pewno dająca satysfakcję i jeżeli tylko będziemy chcieli, ogromne doświadczenie. Jeżeli więc jesteśmy gotowi do takiego poświęcenia, na pewno warto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię