Wietnamczycy pomagają Polakom

0
572

Społeczność wietnamska zorganizowała dla Polaków pomoc w walce z epidemią. Wietnamczycy podarowali między innymi ponad cztery tysiące testów. Część z nich trafi do powiatu piaseczyńskiego.

W niedzielę w Warszawie wylądował samolot w z Hanoi. Oprócz wracających do kraju Polaków, na jego pokładzie znalazły się też dary od wietnamskiej społeczności żyjącej w Polsce, która zorganizowała na ten cel zbiórkę, oraz firmy VIFON Vietnam. Wśród nich 4100 sztuk testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

– Przekazywane testy to testy genetyczne oparte o technikę Real Time PCR w czasie rzeczywistym, zgodną z wymogami WHO. Test wykonuje się z wymazu nosowo-gardłowego bądź gardłowego osoby podejrzanej o zakażenie. Wynik uzyskuje się w ciągu 2 godzin od otrzymania materiału i rozpoczęcia całej procedury – mówi Karol Hoang, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Przedsiębiorców Wietnamskich w Polsce. – Firma VIFON Vietnam przekazuje 2100 szt. testów dla Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. Społeczność wietnamska w Polsce oraz wietnamscy absolwenci polskich uczelni przekazują: 1000 szt. testów dla Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, 500 szt. testów dla powiatu piaseczyńskiego, reprezentowanego przez starostę piaseczyńskiego, 200 szt. testów do dyspozycji dla poszczególnych instytucji według uznania Ministerstwa Zdrowia RP, 150 szt. testów dla Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi, 150 szt. testów dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 im. N. Balickiego w Łodzi.

Oprócz testów, do rozdysponowania przez Ministerstwo Zdrowia trafi też 1000 szt. kombinezonów ochronnych i duża ilość rękawiczek ochronnych.

– Społeczność wietnamska w Polsce aktywnie działa na rzecz walki z pandemią. Wierzymy, że nasze działania – zarówno te spontaniczne, jak również o charakterze zorganizowanym, przyczynią się do zwalczenia w Polsce pandemii. Jesteśmy i chcemy być częścią Polski – podkreśla koordynujący projekt Tran Trong Hung, wiceprezes Stowarzyszenia Wietnamczyków w Polsce. Wietnamczycy mieszkający i pracujący w Polsce, głównie w Wólce Kosowskiej, już pod koniec stycznia wdrożyli w swojej społeczności procedury mające zapobiegać rozprzestrzenianiu koronawirusa. Członkowie społeczności na bieżąco szyją też dwuwarstwowe bawełniane maseczki ochronne, które są dostarczane jako darowizna dla wielu szpitali i innych instytucji pracujących na „pierwszej linii frontu”.

– Szpitalom i poszczególnym urzędom dostarczamy także rękawiczki i środki odkażające pochodzące ze społecznych zbiórek – informuje Karol Hoang. – Restauracje wietnamskie masowo uczestniczą w spontanicznych i zorganizowanych akcjach dostarczania darmowych posiłków dla szpitali.