Widzialna ręka – pomoc w czasie pandemii

0
769

Jeśli z powodu pandemii nie możesz wychodzić z domu i potrzebujesz pomocy, zajrzyj do facebookowej grupy – Widzialna Ręka. Społeczna inicjatywa ponownie odżywa.

Zakażeń przybywa, zamykamy się w domach po raz kolejny. Coraz więcej osób trafia na kwarantannę. Nie ma jak załatwić codziennych spraw. Niektórzy zostają bez pracy, potrzebna jest pomoc. W odpowiedzi na takie sytuacje powstała facebookowa grupa wsparcia – Widzialna Ręka. Początkowo była jedna, jednak obecnie ma już około 150 podgrup regionalnych. Zaczęło się od Warszawy, a teraz grupy są również w Piasecznie czy Konstancinie-Jeziornie. Ludzie wrzucają tam posty oferując pomoc w różnym zakresie, a inni zgłaszają swoje potrzeby. Każdy jest mile widziany.

– Lądujesz na przymusowej kwarantannie lub obawiasz się ruszyć z domu, i okazuje się, że potrzebujesz zakupów lub masz ważną sprawę do załatwienia, bądź przegadania na skypie. Potrzebujesz pomocy dla dziecka, bo szkoły pozamykane, a psa trzeba wyprowadzać lub przejąć na jakiś czas. A może potrzebujesz pogadać z drugą osobą? Nie czekasz na młodszego aspiranta, ale piszesz tu i razem dogadujemy szczegóły jak pomóc i kto się tego podejmie- zachęcają moderatorzy grupy – Pamiętajcie, że piszemy tu wyłącznie o pomocy nieodpłatnej – podkreślają.

Darmowe korepetycje lub zakwas na chleb

Co oferują członkowie grupy? Najczęściej jest to pomoc w zrobieniu zakupów – Wybieram się dziś po jajka, wodę i wędlinę czy ktoś czegoś potrzebuje? Mogę dowieść, zajrzę też do apteki – pisze jedna z internautek. Jeszcze inni prowadzą na Skypie zajęcia z jogi lub darmowe konsultacje psychologiczne. Niektórzy oferują rozmowę, opiekę nad dziećmi czy zakwas na chleb. Wszystko za darmo. Organizowane i wspierane są też akcje solidarności z personelem medycznym jak na przykład posiłek dla medyka. Pomysłom nie ma końca, zainteresowanie jest ogromne – Jeśli ktoś potrzebuje komputer dla dziecka do nauki w szkole online to mogę pożyczyć i służę pomocą w obsłudze – brzmi kolejny z wpisów.

Poszkodowani

Wśród najbardziej potrzebujących są seniorzy. Osoby często nie mają jak zrobić zakupów czy kupić lekarstw. Czasem trzeba też pomóc im wyprowadzić zwierzęta na spacer, ugotować coś czy nawet dotrzymać towarzystwa. – Szukam pomocy dla starszej pani. Nie ma żadnych bliskich i cierpi na samotność. Przydałaby jej się pomoc z zakupami, a może ktoś chciałby też pomóc w nauce obsługi Internetu i mediów społecznościowych? – pisze użytkowniczka spod Warszawy. Niektórzy proszą też, by informować starsze osoby w okolicy o możliwości pomocy. – Nie każda starsza osoba ma dostęp do Internetu. Nie wszyscy wiedzą, że mogą liczyć na darmową pomoc. Przekażmy seniorom, że tu jesteśmy i chętnie im pomożemy – apelują internauci.

Odmiana piaseczyńska i konstancińska

Widzialna Ręka w czasie wybuchu epidemii była jedną z najgorętszych grup na Facebooku. Powstała w marcu dla grupy znajomych, gdyby chcieli pogadać, potrzebowali pomocy w kwarantannie. Dzisiaj ma ponad 100 tys. użytkowników, a w międzyczasie uruchomiono regionalne grupy w poszczególnych miastach Polski, w tym w Piasecznie oraz Konstancinie-Jeziornie. Liczą one po około 600 użytkowników, a w ostatnim czasie znowu zaczynają pojawiać się na nich posty. Co ciekawe inicjatywa pojawiła się również w Niemczech, Francji i USA… a wszystko to za sprawą empatii i chęci pomagania innym.

Czytaj więcej:„Uwaga, śmieciarka jedzie” w piaseczyńskim wydaniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię