Warszawa Główna w 2020?

21

W 2020 roku ma zostać oddany do użytku nowy dworzec Warszawa Główna Osobowa. PKP PLK właśnie ogłosiły przetarg. Tutaj mają kończyć bieg pociąg z Piaseczna.

PKP PLK S.A. ogłosiły przetarg na przebudowę stacji, która do czasów rozbudowy warszawskiej linii średnicowej pełniła funkcję głównego warszawskiego dworca. Pociągi dalekobieżne ostatecznie przestały się na niej zatrzymywać w 1976 r., rok po oddaniu do użytku Warszawy Centralnej. Pozostały jedynie te z Warki i Kielc, ale ostatni odjechał z Głównej w 1997 r. Od 20 lat w zasadzie stoi martwa, choć mieściło się tutaj Muzeum Kolejnictwa. Od roku w sezonie letnim na peronach pocztowych mieści się weekendowy Nocny Market, a od tego roku także Stacja Muzeum, samorządowa instytucja kultury, powołana 2 lata temu przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz PKP PLK S.A.
Warszawa Główna Osobowa jest stacją czołową, co oznacza, że pociągi kończą tutaj bieg. Według wcześniejszych koncepcji stawać mają tutaj pociągi jadące od strony Radomia.
Remont będzie kosztować 69 mln zł, a jego efektem będą dwa dwukrawędziowe i zadaszone perony o dł. 350 m oraz 5 torów, w tym tor manewrowy oraz dwa odstawcze. Istniejący układ torów przeznaczony jest do rozbiórki. Konieczne będzie także zamontowanie nowych urządzeń sterujących ruchem oraz sieci trakcyjnej.
Powstanie kładka dla pieszych i rowerzystów, która połączy tory nowej stacji z ulicą Kolejową oraz Alejami Jerozolimskimi.
Nowy układ torowy ma zostać zaprojektowany tak, aby możliwe było dosunięcie do nich projektowanych torów linii średnicowej, a układ dróg dojścia do peronów ma być jak najlepiej dopasowany do istniejących i planowanych przystanków innych środków transportu miejskiego w okolicy.
Budynek dworca Warszawa Główna nie zostanie zburzony.
Przy ulicy Towarowej ma natomiast powstać zadaszony plac dworcowy, z postojem taksówek, 15 miejscami Kiss&Ride, stacją rowerów miejskich oraz stojakami dla rowerów.
Konieczne będzie także wybudowanie tymczasowej nastawni do sterowania stacją, choć docelowo Warszawa Główna ma być sterowana z Warszawy Zachodniej, kiedy powstanie tam Lokalne Centrum Sterowania (LCS).
Przetarg ogłoszony został w systemie Projektuj i Buduj. Składanie ofert trwa do 12 czerwca.