W trosce o zabytki

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Dofinansowanie wynosi łącznie 36 tysięcy złotych.

 

W trakcie grudniowej sesji rady miejskiej w Konstancinie-Jeziornie przyjęte zostały dwie uchwały dotyczące zabytków małej architektury znajdujących się na obszarze gminy. Władze Konstancina udzieliły dofinasowania na ich odrestaurowanie.

Pierwszym z nich jest neogotycki krzyż przydrożny, który znajduje się przy drodze wojewódzkiej numer 721 w Mirkowie (stoi na niewielkim pagórku obok stawu). Żeliwny obiekt pochodzi z 1856 roku, widnieje na nim napis o następującej treści: „Na chwałę Bogu, ku pożytkowi bliźnich, wierni mieszkańcy Papierni krzyż ten postawili 1856 r.”. Wiąże się z nim kilka ciekawych historii i legend. Ponoć wcześniej stał tu krucyfiks upamiętniający powstańców listopadowych, którzy stoczyli tutaj w 1831 roku bój z oddziałem kozaków.

– Figura był to krzyż na kwadratowej tumbie metalowej postawiony jak fama głosi dla uczczenia pamięci powstańców 1831 roku, którzy niedaleko tego miejsca padli w walce – opisywał go Zdzisław Kaliciński.

Dwa białe konie

Informacje na temat krzyża możemy znaleźć w publikacji Adama Zyszczyka zatytułowanej: „Kapliczki, figury i krzyże przydrożne gminy Konstancin-Jeziorna”.

– Inna legenda dotycząca tego krzyża – o której wspomina jeden z forumowiczów strony www.konstancin.com – mówi o paniczu, który pędząc bryczką do ukochanej, miał mieć w tym miejscu śmiertelny wypadek. Podobno do dnia dzisiejszego w nocy pojawiają się tam dwa białe konie z rozwianymi grzywami. Jeszcze inna wersja mówi o widywanym w tym miejscu psie zerwanym z łańcucha... – czytamy.

Na prace konserwatorskie parafia rzymskokatolicka Św. Józefa Oblubieńca NMP w Konstancinie miała otrzymać dofinansowanie w wysokości 17 tysięcy złotych. Działania te powinny powstrzymać proces niszczenia.

Dotacja (19 tysięcy zł) przyznana została również na odrestaurowanie kapliczki murowanej z końca XIX wieku, która wchodzi w skład zespołu dworsko-parkowego w Bielawie, składającej się z dużego postumentu oraz krzyża. To najstarsza tego typu kapliczka w gminie, umieszczony jest na niej obrazek z Matką Boską i Dzieciątkiem.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama