Ustrzeż się przed kradzieżą

262

Kolejny raz rusza akcja znakowania rowerów. W Piasecznie prowadzą ją dzielnicowi.
Głównym celem akcji jest możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru, a dodatkowo ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów poprzez nanoszenie cech identyfikacyjnych na pojazdy. Na jednośladzie zostaje wygrawerowany numer, który potem rejestruje się w policyjnej bazie danych. Podczas nanoszenia oznakowania zmienia się struktura materiału, z którego wykonano pojazd, dlatego nawet po powierzchownym zatarciu znaków możliwe jest ich odszyfrowanie. Rower otrzymuje też naklejkę samoprzylepną, którą umieszcza się w widocznym miejscu. Oznaczenia wykonywane są na ramie pod kierownicą, ramieniu przekładni i przednim widelcu. Na prośbę właściciela mogą zostać oznakowane także inne miejsca.
Dzięki systemowi każdy oznakowany rower ma inny numer. Łatwo można też ustalić jednostkę, w której został oznakowany. Przed wygrawerowaniem numeru należy uzupełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy w celu wygenerowania przez system niepowtarzalnego kodu.
W Piasecznie znakowanie rowerów przeprowadzane jest przez dzielnicowych w 1 i 3 sobotę każdego miesiąca w godzinach 12.00-14.00. Przed oznakowaniem należy wcześniej skontaktować się z policjantem. W innych komisariatach na terenie powiatu piaseczyńskiego termin i miejsce znakowania należy uzgodnić z dzielnicowym lub oficerem dyżurnym.