Urodziny Bazy Wolontariatu

0
90

Baza Wolontariatu Powiatu Piaseczyńskiego działa już od roku. Pomysłodawcom tego projektu udało się połączyć osoby potrzebujące pomocy z tymi, które są gotowe ją nieść.

Piaseczyńska Baza Wolontariatu wystartowała w lutym 2019 roku. Inicjatorką tego projektu była Ewa Lubianiec, członek zarządu Powiatu Piaseczyńskiego.

– Celem Bazy Wolontariatu Powiatu Piaseczyńskiego było stworzenie przestrzeni do wzajemnego poznawania się osób potrzebujących pomocy, w tym osób znajdujących się w trudnej sytuacji rodzinnej, starszych, chorych, samotnych oraz dzieci i młodzieży z osobami, które chcą pomagać, ale nie wiedzą jak, gdzie, komu i w jakiej formie, czyli z wolontariuszami – mówi koordynatorka Bazy Edyta Banasiewicz. – Dziś do naszej bazy dołączają również organizacje pozarządowe, poszukujące wolontariuszy do pomocy, na przykład schroniska dla zwierząt, domy pomocy społecznej, domy dziecka czy warsztaty terapii zajęciowej.

Podczas spotkań młodzież dowiaduje się czym jest wolontariat, dlaczego warto pomagać.

W Bazie Wolontariatu jest obecnie 38 osób potrzebujących różnego rodzaju pomocy oraz 34 wolontariuszy. Banasiewicz podkreśla doskonałe wzajemne relacje między zgromadzonymi w Bazie osobami. Wszyscy mieli okazję poznać się i wymienić różnymi doświadczeniami podczas spotkań w czerwcu oraz grudniu ubiegłego roku.

– Dziś naszym celem jest nie tylko łączenie osób potrzebujących pomocy z wolontariuszami, ale również poszerzanie wiedzy o wolontariacie, jego wartościach i ideach – mówi koordynatorka. – W październiku 2019 r. ruszyliśmy z unikalnym projektem do powiatowych szkół. Podczas spotkań młodzież dowiaduje się czym jest wolontariat, dlaczego warto pomagać. Uczymy się wzajemnego szacunku, tolerancji i akceptacji. Dzięki tym spotkaniom młodzież dostrzega, że tak naprawdę więcej nas łączy ze sobą niż dzieli, że niepełnosprawność da się pokonać, można z nią żyć i być w pełni szczęśliwym, pod warunkiem, że ma się wokół siebie przyjaznych i otwartych na drugiego człowieka ludzi – mówi poruszająca się na co dzień na wózku Edyta Banasiewicz.

W 2020 roku Baza chciałaby zachęcać przedsiębiorców do uruchomienia wolontariatu pracowniczego i działania na rzecz domów pomocy społecznej i domów dziecka.

Do Bazy Wolontariatu może się zgłosić każdy, zarówno potrzebujący pomocy czy towarzystwa, jak i osoby gotowe działać dla innych. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej starostwa: http://piaseczno.pl/aktualnosci/1085-baza-wolontariatu.