Urodzinowy turniej

0
209

Na urodziny miasta zorganizowano turniej wiedzy o Piasecznie. W Centrum Edukacyjno-Multimedialnym 5 listopada w turniejowe szranki stanęły drużyny uczniowskie i dorosłe.

Książę Janusz I nadał Piasecznu prawa miejskie 5 listopada 1429 roku. Równo 590 lat później na hali sportowej w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym rozegrano turniej wiedzy o mieście i jego historii. Przeprowadzono go w dwóch turach: dla młodzieży szkolnej i dorosłych. Startowały trzyosobowe drużyny. Do rundy szkolnej zgłosiły się reprezentacje ze wszystkich 11 szkół podstawowych z terenu gminy. Dorosłych drużyn było więcej, bo aż 23. Byli to przedstawiciele różnych środowisk, instytucji, firm, a nawet zespoły sąsiedzkie i rodzinne. Odpowiedzi udzielali przy pomocy tabletów, a wyniki zliczane po każdej rundzie było wyświetlane na tablicy. Dodatkowo prezentowano na niej ciekawostki o Piasecznie w formie zdjęć, prezentacji i krótkich filmów.

– Chcieliśmy, żeby było to spotkanie o charakterze edukacyjno-rozrywkowym – mówi Łukasz Wyleziński, dyrektor Biura Promocji i Kultury Gminy Piaseczno. – Pytania nie były bardzo trudne i dotyczyły różnych dziedzin, zarówno historii miasta jak i zagadnień współczesnych: samorządu, komunikacji, kultury, sportu i przyrody. W sumie było ich 21, inne dla młodzieży niż dla dorosłych. Widzieliśmy, że emocji nie brakowało, bo chociaż był to test wyboru, to za niepoprawną odpowiedź punkty były odejmowane. Na punktację wpływ miał też czas reakcji, dlatego miejsca w rankingu zmieniały się bardzo dynamicznie.

Najlepszy wynik grupie młodzieżowej zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Józefosławiu, 2. miejsce przypadło reprezentacji szkoły w Złotokłosie, zaś 3. lokata zespołowi ze szkoły w Jazgarzewie.

– Wśród dorosłych najlepsi okazali się reprezentanci OSP Piaseczno. Drugi wynik osiągnęła drużyna burmistrza Daniela Putkiewicza oraz jego zastępców Hanny Kułakowskiej-Michalak i Roberta Widza. Jako gospodarze i fundatorzy nagród, wycofali się w końcowej klasyfikacji – wyjaśnia Łukasz Wyleziński. – W związku z tym drugie miejsce przypadło „Zośka Team”, czyli drużynie nauczycieli z SP 3 w Piasecznie, a trzecie „Drużynie Powiatowej”, czyli przedstawicielom Starostwa Powiatowego.

Urodzinowemu turniejowi towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Dział Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego piaseczyńskiego Centrum Kultury przygotował stanowiska, na których można było zapoznać się z publikacjami o Piasecznie. Można też było otrzymać gminne gadżety: magnesy, pocztówki, przypinki albo ozdobić płócienną torbę logiem miasta lub rysunkiem ratusza. Dla dzieci były specjalne kolorowanki i puzzle dotyczące historii Piaseczna.

Wydarzeniu towarzyszyły też dwie wystawy Klubu Fotograficznego działającego przy Centrum Kultury. Pierwsza z nich – „Przemijanie. Nadarzyńska – świat, którego nie ma” z fotografiami Leszka Nowaka – jest ustawiona na chodniku przed wejściem do CEM. Druga – „W pobliżu” ze zdjęciami Tadeusza Tyszki – prezentowana jest na parterze budynku. Obydwie wystawy można oglądać do końca listopada.