Ułaskawić strażaka

0
740

Na stronie petycje.pl powstała petycja skierowana do Prezydenta RP o ułaskawienie Edwarda Pruśniewskiego, strażaka OSP w Bielawie, który jadąc do pożaru strażacką scanią, spowodował śmiertelny wypadek.  

 

O tym wypadku było głośno w całym powiecie. Do tragedii doszło w niedzielę wyborczą, 30 listopada 2014 r. w centrum Brześc.

Około godz. 13.00 53-letnia nauczycielka skręcała w lewo na teren szkoły. W tym momencie w jej fiata cinquecento uderzyła z ogromną siłą strażacka scania, prowadzona przez Edwarda Pruśniewskiego, który pędząc w stronę Konstancina-Jeziorny wyprzedził kolumnę pojazdów i wysepkę z kostki brukowej na środku jezdni. Maksymalnie obciążony wodą i paliwem wóz strażacki pchał fiata przed sobą przez 75 metrów. Kobieta zginęła na miejscu.

W związku z wypadkiem druh Edward Pruśniewski został skazany przez Sąd Rejonowy w Piasecznie na dwa lata więzienia i karę 40 tysięcy złotych zadośćuczynienia na rzecz rodziny zmarłej w wypadku kobiety, orzeczono także pięcioletni zakaz prowadzenia pojazdów. Sąd drugiej instancji utrzymał wyrok.

Teraz, gdy strażak zaczął już odbywać karę, podjęto inicjatywę zmierzającą do ułaskawienia 65-letniego mężczyzny. Na stronie petycje.pl zbierane są głosy w tej sprawie (nr dokumentu 12848), obecnie podpisało się za nią ponad 4700 osób, 6 osób oddało głos przeciw ułaskawieniu. Adam Nowak ze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, autor petycji, w liście skierowanym do Prezydenta RP Andrzeja Dudy wskazał m.in., że wyrok w tej sprawie jest nadzwyczaj surowy, sam prokurator wnioskował o niższy wyrok, tj. rok pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Skazany cieszył się nieposzlakowaną opinią, już od 15 roku życia dobrowolnie i społecznie wykonywał służbę w OSP, a za swoją służbę strażacką został odznaczony brązowym, srebrnym i złotym Medalem za zasługi dla pożarnictwa oraz najwyższym korporacyjnym odznaczeniem Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Poza tym Pruśniewski ma zdiagnozowany nowotwór złośliwy gruczołu krokowego, który wymaga leczenia onkologicznego w warunkach wolnościowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię