Triathlon

0
470

Triathlon to dyscyplina sportowa złożona z pływania, kolarstwa i biegania.


Od 2000 roku triatlon jest dyscypliną olimpijską. Zawodnik, który startuje w zawodach triathlonowych musi kolejno pływać, jechać na rowerze i biec. Do końcowego czasu wlicza się zmiana stroju sportowego i sprzętu.
Pierwszy triatlon został zorganizowany w 1947 roku. Do Polski dyscyplina ta zawitała w 1984 roku.
Triatlon rozgrywany jest na różnych dystansach. Standard olimpijski to 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerowej i 10 km biegu.
W pierwszym etapie niedozwolone jest użycie płetw, rurek do nurkowania i innych sprzętów wspomagających. Zawodnik może mieć jedynie gogle pływackie. Jeśli temperatura wody jest niższa niż 25,5 stopnia może on założyć kombinezon pływacki. Po zakończeni tej części zawodów zawodnik przesiada się na rower. Obowiązkowo musi mieć na głowie kask. By skończyć ten etap niezbędne jest dotarcie do wyznaczanego punktu z rowerem – nie trzeba na nim jechać, można go prowadzić lub nieść. Podczas ostatniego etapu – biegania – zawodnik może biec lub maszerować. Niedozwolone jest noszenie na głowie kasku z poprzedniego etapu zawodów. Nie można też mieć nagiego torsu. Zawodnik powinien mieć na nogach odpowiednie obuwie.
Zawody triatlonowe są indywidualne. Jedyną pomocą dla zawodnika są wolontariusze z wodą, którzy stoją na trasie wyścigów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię