Tablica, uroczysta sesja i bieg

0
204

Równo trzy i pół wieku od nadania Górze Kalwarii praw miejskich, czyli w środę 26 lutego rozpoczną się obchody 350-lecia istnienia miasta.

Na ten dzień zaplanowano kilka wydarzeń. Na początek, o godzinie 17.00 zostanie odsłonięta przy ratuszu tablica pamiątkowa poświęcona biskupowi Stefanowi Wierzbowskiemu. Ten XVII-wieczny biskup poznański był założycielem i fundatorem Nowej Jerozolimy, która później zmieniła nazwę na Góra Kalwaria. Stworzył pierwsze sanktuarium Męki Pańskiej na Mazowszu, które szybko stało się jednym z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w kraju. O godzinie 18.00 zacznie się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Będą na niej między innymi głosowane dwie uchwały.

– Jedna w sprawie nadania rynkowi imienia bp. Wierzbowskiego. Druga w kwestii uhonorowania ks. Sajny tytułem Zasłużony dla Góry Kalwarii – mówi Piotr Chmielewski, rzecznik burmistrza Góry Kalwarii. –  Zygmunt Sajna tuż przed II wojną światową i w jej trakcie był proboszczem w naszym mieście. W 1940 roku został rozstrzelany przez niemieckiego okupanta za swoją aktywność patriotyczną. Papież Jan Paweł II wyniósł go na ołtarze jako męczennika za wiarę.

Na zakończenie sesji wystąpi wybitny akordeonista Dariusz Świnoga z programem zatytułowanym „Od Bacha do Musorgskiego”. Po sesji, o godzinie 19.30 rozegrany zostanie honorowy II Bieg Stefana na dystansie 5 km. Start i meta biegu obok hali sportowej przy ul. por. Białka.