Szkoły stawiają na sport

141

Od września w gminnych szkołach powstaną klasy sportowe, których uczniowie będą koncentrować się na pływaniu oraz grach zespołowych.

Mazowieckie Kuratorium Oświaty zaakceptowało powstanie klasy pływackiej w kalwaryjskiej „dwójce” oraz sportowej klasy, w której położony będzie nacisk na trening piłkarski oraz siatkarski w szkole podstawowej w Cendrowicach. Również władze gminy wyraziły zgodę, dlatego pewne jest już, że od września klasy powstaną.

– Pomyśleliśmy, że warto byłoby podnieść atrakcyjność oferty placówki, ale również położyć większy nacisk na działania prozdrowotne – mówi Robert Kornberg, dyrektor szkoły przy ul. Kalwaryjskiej. – Jeśli obecne plany związane z rozbudową naszej placówki zakończą się sukcesem, nie wykluczam, że zaoferujemy kolejne klasy sportowe o innych profilach – dodaje.

Edukację w klasach sportowych rozpoczną od września siedmiolatki. Pierwsza klasa sportowa o profilu pływackim w „dwójce” będzie liczyła 25 uczniów. Dzieci będą miały 7 godzin tygodniowo z certyfikowanymi przez Polski Związek Pływacki trenerami, w większości na basenie.

– W Szkole Podstawowej im. Feliksa Kapackiego w Cendrowicach we wrześniu rozpocznie naukę przynajmniej 22 uczniów nowej sportowej klasy 7. Jej stan może się jeszcze powiększyć (maksymalnie o cztery osoby), ponieważ trwa nabór uzupełniający. W tym przypadku placówka kontynuuje projekt rozpoczęty w 2015 roku, kiedy udało się zawiązać pierwszą sportową klasę gimnazjum. Reforma oświaty (i likwidacja gimnazjów) zmusiła jednak szkołę do odstąpienia od dalszego naboru – informuje gmina Góra Kalwaria. – Po zawirowaniach udało się jednak powrócić do tematu, na poziomie szkoły podstawowej. Młodzież uczęszczająca do nowego oddziału będzie miała łącznie 10 godzin wychowania fizycznego w tygodniu: cztery w ramach podstawy programowej (tu królować będą m.in. gimnastyka, lekkoatletyka, pływanie, piłka ręczna, koszykówka, tenis stołowy, unihokej, ringo, badminton) oraz sześć z ukierunkowaniem na szkolenie sportowe w zakresie gier zespołowych – piłki nożnej i siatkówki. Dużym atutem placówki jest m.in. trener, który zdobył licencję UEFA za granicą i szkolił także zawodników Klubu Sportowego Polonia Warszawa.

Do klasy sportowej w Cendrowicach łatwy dostęp będą miały także dzieci z samej Góry Kalwarii. Władze miasta zorganizują bezpłatny dojazd do szkoły z centrum Góry Kalwarii.

– Cieszymy się, że udało się zebrać odpowiednią liczbę uczniów do nowo tworzonych oddziałów sportowych w dwóch naszych placówkach, ale to dopiero pierwszy krok – zapewnia wiceburmistrz Mateusz Baj. – Zależy nam, aby takie klasy powstały także w innych naszych szkołach podstawowych oraz w gminnym liceum ogólnokształcącym – dodaje.