Szkoła (nie tylko) gotowania

0
556

W nowej kuchni podopieczni SOSW w Piasecznie uczyć się będą wielu rzeczy, nie tylko bezpośrednio związanych z przygotowywaniem posiłków.

Duża, nowa, w pełni wyposażona kuchnia służy uczniom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego już od października. Oficjalne otwarcie jednak nastąpiło dopiero 16 listopada. Budowa i wyposażenie kuchni w rozbudowanej wysiłkiem samorządu powiatowego szkole były możliwe dzięki grantowi, który szkołą otrzymała od Fundacji Auchan na rzecz młodzieży. Dofinansowanie w kwocie 53 tysięcy złotych zdobył stworzony przez grono zaangażowanych rodziców, pedagogów i pracowników Auchan projekt „Od nasionka do jedzonka”. Oprócz kuchni, która jest dostępna na 3 piętrze szkoły, przy ul. Szpitalnej 10 powstanie też niewielka szklarnia, gdzie uczniowie będą hodować własne warzywa, owoce czy zioła. Pieniądze to nie jedyna pomoc zaoferowana przez Auchan. Szkoła może liczyć również na wsparcie produktowe, ale przede wszystkim na zaangażowanie pracowników w działalność na rzecz dzieci w ramach wolontariatu. Pracownicy, którzy wspierali Stowarzyszenie Auxilium oraz nauczycieli zaangażowanych w stworzenie projektu, zdążyli się już sprawdzić również w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych na licznych wcześniejszych spotkaniach. Tym razem wspólnie z wychowankami szkoły, rodzicami, nauczycielami, reprezentantami powiatu oraz sponsorami przygotowywali zdrowe sałatki i kanapki.

Autorzy projektu podkreślają, że kuchnia pozwoli nie tylko nauczyć się rzeczy praktycznych związanych z gotowaniem, ale będzie też przestrzenią do edukacji wieloprzedmiotowej od nauki kolorów i matematyki począwszy, a na biologii czy chemii skończywszy. A dla wielu uczniów może to być jedna z nielicznych okazji do spędzenia czasu w radosnej, rodzinnej atmosferze.

Symboliczne przecięcie wstęgi do kuchni poprzedził krótki występ małych artystów, związany z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.