Szczepić nie ma czym

233

Programy bezpłatnych szczepień przeciwko grypie nie mogą być realizowane z powodu… braku szczepionek.

Tegoroczne zapotrzebowanie na szczepionki przeciwgrypowe przekroczyło podaż. Lokalne Zakłady Opieki Zdrowotnej, które mają realizować finansowane przez gminy programy profilaktyki wśród seniorów, niestety mają problem z dostępnością odpowiednich szczepionek.

– Problemy zaczęły się już przed dwoma tygodniami – mówi Justyna Marynowska z Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego przy ul. Fabrycznej w Piasecznie. – W hurtowniach w całej Polsce brakuje szczepionek, mają być sprowadzane z innych krajów europejskich – informuje.
Wiadomość o braku szczepionek pojawiła się również na stronie internetowej gminy Konstancin-Jeziorna.
– Niektóre apteki posiadają jeszcze jakieś zapasy szczepionek – czytamy w komunikacie. –Osoby powyżej 65. roku życia mogą dostać od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej receptę na szczepionkę przeciwko grypie i mogą ją wykupić w aptece z 50% zniżką.
Jak poinformowała nas dyrektor konstancińskiego SPZZOZ dr Iwona Jakubczyk, zakup szczepionek dla zakładów leczniczych jest już niemożliwy.
– Taką decyzję podjął producent i od początku października szczepionki są dystrybuowane tylko do aptek – mówi. W związku z tym program szczepień musiał zostać zakończony mimo, że gmina była gotowa jeszcze go rozszerzać na kolejnych pacjentów.
Zarówno w Konstancinie-Jeziornie, jak i w Piasecznie szczepiono już nowoczesnymi, zatwierdzonymi w ubiegłym roku szczepionkami 4-walentnymi (zawierającymi 4 szczepy wirusa – dop. red ). W Piasecznie decyzję o dopłacie do droższej szczepionki ze środków własnych przychodni zdecydowała dyrektor SZPZLO Marta Dorociak-Burza .
– Koszt szczepionki w hurtowni to 28,50 zł, a koszt zwrotu z urzędu to 17,50 zł. Decyzja o dopłacie została podjęta w trosce o dobro pacjentów, aby maksymalna liczba zakontraktowanych dawek rocznych została udostępniona dla mieszkańców gminy Piaseczno – informuje. Piaseczyńskie przychodnie zdążyły już jednak wykorzystać cały przyznany na szczepienia limit środków – zaszczepiono 942 seniorów.
Oczywiście nadal pacjenci mają szansę na otrzymanie recepty na szczepionkę, a po jej zakupieniu w aptece na bezpłatne zaszczepienie w przychodni, do której jest zapisany.