Święto artystów

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Grupa Piaseczno obchodzi w tym roku swój czterdziesty jubileusz.


Po II wojnie światowej na terenie Piaseczna, Zalesia Górnego i Zalesia Dolnego zamieszkiwało kilku artystów, którzy postanowili powołać do życia Grupę Zalesie. Celem Grupy było upowszechnienie plastyki na terenie tych miejscowości. Artyści spotykali się i wystawiali w Krauzówce. Pierwsza wystawa miała miejsce w 1954 roku. Swoje prace zaprezentowali m.in. Nałęcz Dobrowolski, Danuta Jagielska, Józef Jarosz, Iraida Cwietkow, Hanna Oknińska-Wiśniewska, Witold Wiśniewski, Irena Żabianka, Brunon Nastały, Jarosław Zboiński, Lucjan Lejman, Maria Przemyska, Stanisława Szwainowska, Kazimierz Szwainowski, Bogdan Szczepanik-Dzikowski, Halina Gaszczyńska-Kijakowska, Henryk Puławski, Krzysztof Henisz, Zbigniew Czajkowski, Zofia Piskorz.
Grupa działała przez kilka lat, zrzeszając artystów profesjonalnych i amatorów. W 1975 roku Leokadia Nastały postanowiła kontynuować tradycję Grupy Zalesie w Piasecznie. Jako pracownik Domu Kultury miała możliwość poinformowania o swoim zamiarze lokalnych artystów. W Grupie Piaseczno znaleźli się byli członkowie zalesiańskiej inicjatywy oraz nowi twórcy z Piaseczna i Konstancina-Jeziorny.
Artyści, którzy spotykali się w ramach Grupy Piaseczno, mieli różnorodne zainteresowania, techniki i doświadczenie. Inicjatywa skierowana była nie tylko do profesjonalistów, lecz także do amatorów. Malarze, rzeźbiarze czy ceramicy mogli wymieniać się pomysłami i doświadczeniami z innymi miłośnikami sztuki.
Pierwsza grupowa wystawa odbyła się w 1976 roku. Od tego momentu Grupa Piaseczno na stałe wpisała się w życie społeczności Piaseczna. Różnorodne dziedziny sztuki, wspólne spotkania, wystawy i plenery artystyczne w całej Polsce (m.in. we Władysławowie, Ustce, Warce, Kazimierzu Dolnym czy Chełmnie) zbliżyły do siebie członków. Artyści z Grupy zżyli się ze sobą przez lata, dlatego atmosfera podczas plenerów jest niemal rodzinna. Śmiechy, dowcipy, ale też pomoc i zrozumienie – tego właśnie doświadczają podczas spotkań. Zawsze ciepło i z uśmiechem wypowiadają się na temat Grupy Piaseczno. Przez lata zmieniał się skład Grupy – pojawiali się nowi artyści z nowymi pomysłami i technikami, wzbogacając doświadczenia dotychczasowych członków. Dla Grupy Piaseczno liczyła się pasja – wiek, płeć czy dotychczasowy dorobek artystyczny nie miały znaczenia i tak jest do dziś. Są wciąż otwarci na nowych lokalnych twórców. Zapraszają młodych ludzi, amatorów i profesjonalistów.
Artyści z Grupy Piaseczno od lat biorą udział w inicjatywach lokalnych, angażując się w wydarzenia skierowanych do mieszkańców powiatu piaseczyńskiego. Można ich zobaczyć na kiermaszach, prowadzą warsztaty, pomagają młodym talentom.
Z okazji czterdziestolecia Grupy Piaseczno przygotowano atrakcje, które mają uczcić jubileusz istnienia i działalności twórców. Uroczystość świętować będziemy w sobotę, 19 września. Tego dnia odbędzie się wernisaż wystawy w Kolonii Artystycznej w Zalesiu Dolnym. To miejsce szczególne, związane ze sztuką i przypominające o korzeniach Grupy Piaseczno. Od godziny 17.00 do 19.00 będzie można zobaczyć wystawę członków Grupy, porozmawiać z twórcami, a także posłuchać muzyki. Uroczystość uświetni występ zespołu Trio „Archetto”. W namiocie do tego przeznaczonym zostanie wyświetlony film poświęcony tej twórczej grupie zrealizowany przez Ziemowita i Ewę Kłujszo.

Wystawę będzie można oglądać do 3 października.
Zapraszamy serdecznie do Kolonii Artystycznej w Zalesiu Dolnym, ul. Dębowa 3, 19 września. Zachęcamy też do odwiedzania strony internetowej Grupy Piaseczno: www.grupapiaseczno.art.pl. Tu znajdziemy informacje o członkach Grupy i ich pracach.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama