Street art łączy pokolenia

Murale, instalacje, performance – warsztaty organizowane przez Centrum Kultury dofinansuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Centrum Kultury w Piasecznie przygotowuje projekt „Do dzieła! – edukacja poprzez sztukę ulicy”. Zostanie zrealizowany od czerwca do września 2018 r., we współpracy ze Stowarzyszeniem Razem Lepiej, Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Piasecznie, Fundacją Bonum et Sapientia i Szkołą Podstawową im. Wspólnej Europy w Zalesiu Górnym.

Zaangażowani w przedsięwzięcie artyści poprowadzą 24 autorskie, czterogodzinne warsztaty z murali, instalacji, performance’u i happeningu w sześciu lokalnych oddziałach Domu Kultury. W projekcie mogą brać udział dzieci od lat 10, młodzież, seniorzy i osoby z niepełnosprawnością. W ich wyniku powstanie sześć wielkoformatowych, przenośnych murali i instalacji, które jesienią zostaną zaprezentowane na rynku w Piasecznie. Warsztaty z artystami takimi, jak Stasys Eidregevicius Paweł Szczepaniak czy Bruno Althamer zostaną też udokumentowane w reportażu filmowym i fotograficznym. 

– Dlaczego sztuka ulicy?  Ponieważ świetnie nadaje się do realizowania projektów wielopokoleniowych i społecznych – wyjaśnia autorka projektu Małgorzata Szamocka. – Street art bywa antysystemowy, zwraca uwagę na konkretne problemy pomijane czy marginalizowane. Celem projektu jest pobudzenie do twórczego działania, udział w artystycznym eksperymencie, zapoznanie ze sztuką ulicy i międzypokoleniowa integracja środowiska- podkreśla.

Terminarz warsztatów:

18-21.06 – Józefosław

17-20.07 – Wola Gołkowska

23, 25-27.07 – Złotokłos

31.07-3.08 – Bogatki

27-30.08 – Chojnów

10-13.09 – Zalesie Górne