Strażacy dostali dofinansowanie

39

Wkrótce strażacy ochotnicy z 3 gmin w naszym powiecie zyskają nowy sprzęt specjalistyczny. Z budżetu Mazowsza przeznaczono 221 tys. zł na sprzęt dla ochotników z 14 podwarszawskich gmin.

Jak podaje Samorząd Województwa Mazowieckiego, na Mazowszu funkcjonują blisko dwa tysiące jednostek OSP, w których aktywnie działa 75 tys. strażaków. Aby sprawnie działać, muszą posiadać specjalistyczny sprzęt, nie tylko samochody.

– To już kolejne środki z budżetu województwa dla mazowieckich jednostek OSP. Aby mogły one nieść pomoc potrzebującym, muszą dysponować odpowiednim wyposażeniem. Mamy nadzieję, że ten dodatkowy zastrzyk gotówki pozwoli na doposażenie jednostek OSP w specjalistyczny sprzęt, tym samym zwiększając bezpieczeństwo w regionie – podkreśliła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Dofinansowanie otrzymało 14 gmin, w tym 3 z naszego powiatu. Większość jednostek otrzymała dotację do kilku tysięcy złotych, jednak dofinansowania OSP z Nowej Woli, Tarczyna i Jazgarzewa wyniosły powyżej 20 tys. zł.

OSP Nowa Wola z gminy Lesznowola otrzymała dotację w wysokości 27 300 zł na rozpieracz ramieniowy do ratownictwa drogowego i technicznego, nożyce do cięcia pojazdów oraz ciężką pompę trzystopniową ze zwijadłami. Ochotnicy z Jazgarzewa z gminy Piaseczno otrzymali 21 800 zł na zestaw ratownictwa technicznego, namiot pneumatyczny, sprzęt specjalistyczny. Natomiast strażacy z Tarczyna na pompę hydrauliczną, nożyce hydrauliczne, rozpieracz ramieniowy, rozpieracz kolumnowy, zestaw poduszek wysokociśnieniowych wraz z osprzętem oraz sprzęt specjalistyczny otrzymali aż 31 200 zł.