Śmietnikowa gra w kolory

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Mieszkańcy narzekają, że PUK Sita nie odbiera śmieci terminowo. Firma twierdzi, że problem leży po stronie mieszkańców, którzy nie przestrzegają zasad segregacji.

 

Piaseczyńskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sita obsługuje obecnie zarówno sporą część gminy Piaseczno, jak i Lesznowolę. W obu gminach mieszkańcy coraz częściej narzekają na nieterminowość usług oraz problem w dodzwonieniu się do firmy w celu zgłoszenia uwag czy uzyskania jakichkolwiek informacji.

– Nagminne niedotrzymywanie uzgodnionych terminów odbioru odpadów, brak możliwości bieżącego, skutecznego kontaktu telefonicznego, ignorowanie podjętych zobowiązań i totalna niewydolność firmy działającej od niemal 20 lat – napisali do nas rozżaleni działkowcy ze Stefanowa. Rzeczywiście, dodzwonienie się do Sita graniczy z cudem. Numer stacjonarny bywa w ogóle nieczynny, komórkowego nikt nie odbiera. Na szczęście udało nam się porozmawiać z prezes PUK Sita Renatą Skalską.

– Odbieramy odpady w terminie, zostają tylko te zapakowane w niewłaściwe worki – zapewnia i wyjaśnia komplikacje związane z wprowadzeniem nowych rozporządzeń do ustawy śmieciowej. W gminie Lesznowola zmiana przepisów nastąpiła 1 stycznia.

– Zgodnie z ustalonym przez radę gminy regulaminem, zaopatrzenie posesji w pojemniki i worki leży po stronie mieszkańców – informuje Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami w UG Lesznowola Lech Kilanowski.

Problem z odpadami nasilił się zwłaszcza od 1 maja, kiedy PUK Sita zaczęła restrykcyjnie przestrzegać zasady pakowania tzw. odpadów zielonych w worki koloru brązowego.

– Wracam z majówki 5 maja, a tu w całej Lesznowoli pod płotami leżą czarne worki – mówi Ewa z Lesznowoli. – W Urzędzie Gminy dowiedziałam się tyle, że obowiązują teraz brązowe, że informacja jest na stronie internetowej gminy, w tym lista sklepów, w których worki można kupić – nie ukrywa irytacji. Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami przyznaje, że starają się prowadzić akcję edukacyjno-informacyjną.

– Dopóki firma odbierająca nie traktowała zbyt restrykcyjnie przestrzegania kolorów worków, mieszkańcy dość lekko podchodzili do tej kwestii – zauważa Lech Kilanowski. – Prawo stawia swoje wymogi i trzeba po prostu w końcu zacząć się do niego stosować – podkreśla. Z kolei prezes Sita wyjaśnia, że oni również nie mogą oddać niewłaściwie zapakowanych odpadów do punktów odbioru.

– Instalacja może nie przyjąć ich wcale albo odebrać jako odpady zmieszane, za znacznie większe kwoty – wyjaśnia. – Mieszkańcy muszą się nauczyć segregować odpady zgodnie z przepisami, bo firmy odbierające będą tego co raz bardziej restrykcyjnie przestrzegać i proszę mi wierzyć, że przy kolejnych kontraktach dla gmin ceny zdecydowanie wzrosną, bo zostaną urealnione do tego jakie ilości odpadów w tej chwili są odbierane – podkreśla.

Lista punktów, w których mieszkańcy gminy Lesznowola mogą nabyć worki do segregacji, jest dostępna na stronie internetowej gminy. Ceny w sklepach ustalają sprzedawcy. W sprzedaży zdalnej ich koszt wynosi: 5 zł za 10 worków brązowych oraz 10 zł za 25 worków w kolorze niebieskim, żółtym, zielonym i czarnym.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama