Skwer niezgody

0
494

Zakończyła się rewitalizacja skweru przy ul. Dominikańskiej. Został już udostępniony mieszkańcom.

Inwestycja przy głównej ulicy miasta stała się jednym z ulubionych tematów ostatnich miesięcy. Przeciwnicy ustępującego burmistrza Dariusza Zielińskiego krytykowali wysokie koszty przebudowy placu między dwiema odnogami ulicy Dominikańskiej nazywając go „Skwerem za milion”. Ratusz podpisał bowiem z wykonawcą umowę na realizację tego zadania, opiewającą na kwotę 1,09 mln zł.

Kolejne przeszkody

Niestety inwestycja, podobnie jak wiele innych w całym powiecie, napotkała problemy z rozstrzygnięciem przetargu. Od 2016 r. gmina kilkakrotnie szukała wykonawcy dla przebudowy skweru. Ofert albo nie było wcale, albo okazywały się za wysokie. Latem 2017 r., tuż przed podpisaniem umowy, wyłoniona w kolejnym przetargu firma zrezygnowała z wykonania zadania. Trudno się więc dziwić, że wiosną bieżącego roku, po kolejnym otwarciu ofert, które przekraczały zaplanowane w budżecie ponad 780 tys. złotych na rewitalizację skweru, burmistrz zwrócił się do radnych z prośbą o przeznaczenie dodatkowych środków na tę inwestycję. Radni się zgodzili, umowa została sfinalizowana i pod koniec wakacji, zgodnie z pierwotną umową, skwer był już prawie gotowy. Prawie, ponieważ brakowało jeszcze trzech latarni oraz kilku drzew. Te ostatnie mogły zostać posadzone dopiero w październiku w związku z tym umowę aneksowano i przedłużono do listopada.

Nowa jakość

Skwer został już odebrany przez nadzór budowlany, ogrodzenie zniknęło i mieszkańcy mogą korzystać z odnowionej przestrzeni miejskiej. W ramach inwestycji przebudowano infrastrukturę elektryczną i wodociągową (przede wszystkim ze względu na montaż instalacji do podlewania trawnika). Część spacerowa została wyłożona czerwonym klinkierem, na którym umieszczono 23 ławki i 7 koszy na śmieci z motywem herbu Góry Kalwarii oraz 23 stojaki na rowery. Pojawiły się też nowe nasadzenia. Oprócz drzew i krzewów, które mają oddzielać nieco ruch na głównej ulicy od miejsca przeznaczonego na odpoczynek, posadzono też trawy ozdobne. Na skwerze pojawiły się nowe latarnie oraz podświetlenie roślin.

Na stronie internetowej gminy Zieliński broni tej inwestycji, podkreślając, że kosztorys inwestorski mówił o 900 tys. złotych. Przypomina też mieszkańcom, że przebudowa skweru to część gminnego projektu „Zielona Góra Kalwaria”, na który gmina pozyskała środki zewnętrzne.

– Otrzymaliśmy na to przedsięwzięcie dotację z Unii Europejskiej w wysokości 2,7 mln zł (w tym na sam skwer ponad 370 tys. zł). Gdybyśmy nie zrealizowali inwestycji przy ul. Dominikańskiej, stracilibyśmy całe dofinansowanie! 2,7 mln zł! – pisze w komunikacie i wyraża nadzieję, że skwer stanie się lubianym przez mieszkańców miejscem spotkań.