Sezon motocyklowy rozpoczęty – policja apeluje o rozwagę

0
1155

Wraz z wiosną rozpoczyna się sezon motocyklowy. Statystyki pokazują, że motocykliści często łamią przepisy i niestety bardzo często są ofiarami wypadków.

Każdego roku wraz z pierwszymi wiosennymi dniami, na drogi wyruszają motocykle i motorowery.

– Niestety dla wielu posiadaczy motorów jazda nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem i zasadami ruchu drogowego – zauważa policja. Według policjantów z wydziału ruchu drogowego, zdecydowanie najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem motocyklistów jest nadmierna prędkość.

– Kolejne to: przecenianie swoich umiejętności kierowania motocyklem, przejeżdżanie na czerwonym świetle, wciskanie się między samochody, a w końcu zwykłe popisy. Wynika z tego, że większości tragicznych wypadków można by uniknąć, gdyby tylko motocykliści przestrzegali przepisów ruchu drogowego – podkreślają policjanci z Komendy Stołecznej Policji.

Motocykliści częstymi ofiarami wypadków

Każdego roku w wyniku wypadków ginie wielu motocyklistów, a kolejni zostają kalekami do końca życia. W 2020 roku kierujący motocyklami byli sprawcami 927 wypadków, w których 158 osób zginęło a 871 zostało rannych. Kierujący motorowerami spowodowali 466 wypadków, w których zginęło 39 osób, a obrażenia odniosły 452. Pamiętać jednak należy, że ubiegły rok był specyficzny ze względu na pandemię. Dużo gorzej wyglądają statystyki za 2019 rok. Na drogach zginęło 282 kierujących motocyklami, a 2161 zostało rannych, z czego aż 983 poważnie. W przypadku motorowerzystów śmierć na drodze poniosło 82, obrażenia odniosło 1052, w tym 411 zostało ciężko rannych.

– Sprawcami są zazwyczaj młodzi ludzie, których umiejętności jazdy nie są adekwatne do mocy maszyn, którymi jeżdżą i którzy zapominają, że w zderzeniu z samochodem narażeni są na większe niebezpieczeństwo – podkreślają policjanci. – Wsiadając na motocykl, kierowca musi mieć świadomość, że jest narażony na większe ryzyko wypadku, niż kierowcy samochodów osobowych w podobnych sytuacjach. W chwili wypadku drogowego motocyklista doznaje poważnych urazów, chroniony jest właściwie tylko przez kask. Kierowcę samochodu chroni karoseria, pasy bezpieczeństwa, poduszka powietrzna.

Czytaj także: Starosta: Nie ma podstaw do zamknięcia Działkowej

Zasady bezpiecznej jazdy

Policjanci przedstawili listę kilku rad, które pozwolą bezpiecznie podróżować motocyklem:

  • Bezpieczna jazda na motocyklu oznacza, że to kierowca panuje zawsze nad pojazdem – nigdy odwrotnie.
  • Nie popisuj się ryzykowną jazdą przed kolegami – to może kosztować życie albo zdrowie ciebie lub inną osobę!
  • Motocyklista nigdy nie powinien „wciskać się” pomiędzy jadące pojazdy. Kiedyś ktoś może go nie zauważyć.
  • Zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów.
  • Niespodziewane zbaczanie z toru jazdy, grozi najechaniem przez inny pojazd.
  • Jeśli czujesz gniew, frustrację lub agresję – nie siadaj za kierownicą!
  • Od momentu, gdy wsiadasz na motocykl, koncentruj się wyłącznie na bezpiecznej jeździe.
  • Jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków może być przyczyną śmierci! Zrezygnuj z nich, jeśli nie chcesz, by ktoś postawił ci przydrożny krzyż.
  • Kask ochronny, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice – zwiększą twoje bezpieczeństwo.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o szczególną rozwagę. Pamiętajmy: dobrym kierowcą nie jest ten, komu wydaje się, że potrafi dobrze jeździć, ale ten, kogo umiejętności przewidywania przewyższają umiejętności jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię