Rozśpiewają wieś

283

Cendrowice w gminie Góra Kalwaria skorzystają z dofinansowania z FIO.
W 2014 roku w niewielkiej, niespełna 300-osobowej, wsi powstało Stowarzyszenie Cendrowianki. Zrzesza głównie panie, ale panowie wspierają ich działania. W 2015 roku wieś była gospodarzem gminnych dożynek i panie postanowiły, że z tej okazji zaprezentują swój talent muzyczny. Tak powstał działający do dziś zespół muzyczny i to on wystąpił do Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
– Rozpisałyśmy dwa projekty, z czego jeden nie został zakwalifikowany z powodu braku zaledwie połowy punktu – mówi sołtys wsi, Bożena Molak. – Drugi projekt, „Rozśpiewajmy naszą wieś”, rozpisany był pod kątem nagłośnienia dla zespołu, bo tego brakuje. Ten pomysł spotkał się z aprobatą FIO i będzie realizowany już 9 lipca. Jest on oparty na wątku kulturowym, głównie ludowym. Chcemy zaśpiewać utwory ludowe, biesiadne, oraz przypomnieć dawne przyśpiewki. Będzie to więc muzyczne spotkanie zespołów ludowych z terenu gminy Góry Kalwarii, młodzieży z gimnazjum i stowarzyszeń. We wspólnym śpiewaniu wezmą udział również mieszkańcy Cendrowic i sąsiednich miejscowości. Są osoby, które pamiętają piosenki czy przyśpiewki z młodości, które towarzyszyły chrztom czy weselom.
Impreza odbędzie się na terenie gimnazjum i OSP w Cendrowicach.
– Część kulturalna odbędzie się na terenie gimnazjum, a potem spotkamy się na kulinarnej części na terenie straży pożarnej. Usiądziemy, porozmawiamy, popróbujemy różnych smakołyków, wypijemy herbatkę. Zaczynamy w sobotę 9 lipca godz. 15.00.
Projekt „Rozśpiewajmy naszą wieś” w Cendrowicach dofinansowany jest ze środków
programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Mazowsze Lokalnie realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie BORIS oraz Stowarzyszenie Europa i My.