Rozpoczęła się budowa Farmy

0
288

Budowa Farmy Dobrej Woli coraz bliżej. W zeszłym tygodniu na terenie działki geolodzy badali gleby. Dzięki temu architekci mogą teraz przystąpić do tworzenia projektu budowlanego.

Przed budową każdego domu jednorodzinnego wymagane są badania geotechniczne. Chodzi o zbadanie składu gruntu. Dzięki badaniom dowiadujemy się, jaki jest poziom wód gruntowych oraz kategoria gruntu. Ta wiedza konieczna jest dla architektów, którzy muszą dobrać odpowiedni rodzaj fundamentów i ilość zbrojenia, aby budynek został poprawnie posadowiony i był stabilny oraz odporny na zagrożenia związane ze strukturą gruntu.

– Mamy fantastyczne gliny, iły i doskonałą wodę na głębokości 20 m. Geolodzy w akcji. Pierwszy szpadel i świder wbite – mówi Jacek Zalewski, prezes Stowarzyszenia Dobra Wola.

Farma Dobrej Woli ma być kompleksem specjalnie przystosowanych domów dla osób niepełnosprawnych umysłowo. Będzie znajdować się w Janowie w gminie Chynów, 50 km od Warszawy. W dobrze skomunikowanej lokalizacji (200 m od działki w Janowie znajduje się stacja kolejowa na linii Warszawa – Radom) powstaną inteligentne i ekologiczne domy, nad którymi pracuje 15 kół naukowych Politechniki Warszawskiej oraz SGGW.

– Gmina wydała warunki zabudowy. Podoba nam się ten pomysł i cieszymy się, że Farma, tak innowacyjny i potrzebny niepełnosprawnym osobom projekt, powstaje w naszej gminie – mówi nam wójt Chynowa Tadeusz Zakrzewski.