Rodzice wsparli nauczycieli

422

Nauczycielski strajk to duże wyzwanie dla dyrektorów i samorządowców. Na razie jednak sytuacja jest opanowana.

Dopiero w niedzielę późnym wieczorem okazało się, że do strajku jednak dojdzie. Jak podkreślają samorządowcy i dyrektorzy szkół, tak naprawdę skala protestu jest znana w poszczególnych placówkach dopiero w momencie przyjścia nauczycieli do pracy i podpisania listy strajkowej. Co więcej, lista może każdego dnia ulec zmianie. Część nauczycieli wyraziła  na przykład gotowość zawieszenia strajku na czas egzaminu, gdy zajdzie taka organizacyjna konieczność.

– Mam dylemat moralny, bo oczywiście uczniowie są dla mnie najważniejsi i chciałabym, żeby nie mieli dodatkowego stresu, czy egzaminy się odbędą czy nie. Z drugiej strony mam poczucie, że to „łamanie strajku” – powiedziała nam jedna z lesznowolskich nauczycielek.

W poniedziałek rano, ku radości dyrektorów i samorządowców, rodzice przyprowadzili do szkół i przedszkoli naprawdę niewiele dzieci. To pozwoliło zapewnić im opiekę w większości placówek. Stało się tak również w prowadzonych przez powiat szkołach specjalnych w Piasecznie i Łbiskach.

– Około 20% nauczycieli w szkołach specjalnych nie strajkuje i przy obecności kilku-kilkunastu dzieci są w stanie zapewnić im odpowiednia opiekę – poinformowała nas w poniedziałek rano członkini zarządu powiatu Ewa Lubianiec. Zarówno dyrektorzy placówek, jak i samorządowcy dziękują rodzicom za wsparcie, zrozumienie i zapewnienie opieki dzieciom we własnym zakresie.

Na wysokości zadania stanęły też gminne ośrodki sportu i kultury oraz biblioteki. W wielu miejscach organizowane są bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży. W trakcie strajku można przyjść na basen, do kina czy na koncert. Organizowane są zajęcia sportowe i różnego rodzaju warsztaty. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach gmin i poszczególnych instytucji.

Ile potrwa strajk, nie wiadomo. Wiadomo, że zgodnie z terminarzem w środę 10 kwietnia gimnazjaliści powinni napisać humanistyczną część egzaminu. Dyrektorzy zrobili wszystko, by zorganizować egzaminy w wyznaczonym terminie i w powiecie piaseczyńskim gimnazjaliści przystępują do egzaminu we wszystkich szkołach. Opiekę w tym czasie mogą sprawować sami dyrektorzy, nauczyciele, którzy nie przystąpili do strajku, nauczyciele-emeryci czy inne osoby z wykształceniem pedagogicznym. Zwłaszcza w dniach egzaminów istotne jest więc, by w szkołach przebywało jak najmniej uczniów, co pozwoli wykorzystać niestrajkującą kadrę pedagogiczną do zorganizowania egzaminu.

Informacje o sytuacji w poszczególnych szkołach trzeba śledzić na bieżąco na ich stronach internetowych. Zachęcamy również do śledzenia naszej strony, gdzie będziemy aktualizować informacje w miarę ich spływania.