Repatrianci zamieszkali w Koszarach

0
449

W zeszłym tygodniu 9 rodzin repatriantów otrzymało klucze do nowych mieszkań w wyremontowanym koszarowcu.

W kwietniu 2014 r. w odpowiedzi na problem repatriacji, powstała Fundacja Leny Grochowskiej, działająca w ramach Grupy ARCHE. Jej podstawowym celem jest sprowadzanie repatriantów głównie z Kazachstanu. Wiele osób chce wrócić do utraconej ojczyzny, a Fundacja pomaga zrobić ten pierwszy krok, zapewniając mieszkanie i pracę.

Fundacja sprowadziła już 18 rodzin, z czego 9 zamieszkało w Górze Kalwarii.

Grupa ARCHE przeprowadziła gruntowny remont dwóch koszarowców w centrum Góry Kalwarii. W jednym od maja funkcjonują Hotel Koszary i restauracja Kantyna, o drugim od początku mówiło się, jako o przeznaczonym dla repatriantów.

– W Górze Kalwarii zamieszka jeszcze jedna rodzina. Nie chcemy utworzyć getta. Pozostała część budynku została wyznaczona pod wynajem. Na parterze jest miejsce na lokale biurowe oraz handlowo–usługowe, a na piętrach są mieszkania na wynajem, od 30 do 70 m kw. – mówi nam Aneta Żochowska z Fundacji Leny Grochowskiej.

Wśród nowych mieszkańców są rodziny wielodzietne i emeryci. Dzieci są w różnym wieku.

Repatrianci przyjechali z Uzbekistanu, Kazachstanu i z Ukrainy. Jedna z rodzin to uciekinierzy z Krymu, którzy otrzymali w Polsce status uchodźcy. Inna rodzina z kolei została sprowadzona z Ukrainy  2 lata temu  przez polski rząd. Trafiła pod opiekę Fundacji, która wynajęła dla niej mieszkanie w Konstancinie-Jeziornie, a teraz otrzymała mieszkanie w koszarowcu.

– Zawsze przynajmniej jedna osoba z rodziny mówi po polsku. Reszta osób się uczy. Część pracuje obok w hotelu Koszary, inni pracują we własnym zakresie – mówi Aneta Żochowska.

Rodziny otrzymały we wtorek 16 października klucze do wyremontowanych i nowocześnie wyposażonych lokali, zapewniających godne warunki do życia.

W uroczystości wzięli udział burmistrz Dariusz Zieliński oraz wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski.