Przybliżają historię

523

Pasjonaci założyli nowy portal historyczny, który stanie się cennym źródłem informacji o historii Konstancina-Jeziorny i najbliższych okolic.

Pod internetowym adresem http://okolicekonstancina.pl w ubiegłym tygodniu wystartował nowy portal dotyczący dziejów gminy i okolic.

– Znajdziecie tu informacje oraz artykuły poświęcone lokalnej historii, zdjęcia, filmy, nagrania dźwiękowe oraz wszelkiego rodzaju materiały archiwalne – informuje w powitalnym wpisie Paweł Komosa. – Sukcesywnie będą pojawiać się kolejne, a także najnowsze wpisy na blogach, które znalazły tu przystań – dodaje. Portal jest bowiem nowy, ale publikować na nim będą autorzy znani już miłośnikom konstancińskiej historii. Oprócz Pawła Komosy, który od 2013 roku prowadzi blog „Historia okolic Konstancina”, przeczytamy tu artykuły Adama Zyszczyka, prowadzącego od 2011 roku facebookową stronę „Konstancin-Jeziorna. Historia, Ludzie, Architektura”, Witolda Rawskiego, od 2016 roku tworzącego blog „Miniatury Historyczne”, obecnie kontynuowanego jako „Skolimów dawniej niż wczoraj” oraz Bartka Biedrzyckiego, twórcę i administratora forum „Klubu Miłośników Historii Konstancina”. Wspólny projekt autorów to inicjatywa prywatna i niezależna, nie wspierana ani dotowana w żaden sposób przez jakiekolwiek instytucje. Portal został natomiast objęty honorowym patronatem przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oddział w Czersku.

– Podstawowym celem działania komitetu redakcyjnego jest zachowanie i ocalenie od zapomnienia dziedzictwa historycznego tych stron i udostępnienie go szerokiej rzeszy mieszkańców oraz wszelkich osób zainteresowanych historią tych okolic – mówi Komosa. Na portalu zostały zebrane materiały, które autorzy publikowali na swoich stronach, w tej chwili jest to ponad 350 artykułów. Autorzy podkreślają rolę czytelników w zdobywaniu kolejnych materiałów i informacji do swoich publikacji i zachęcają do aktywności w tym zakresie.

– To przedsięwzięcie nie jest zamknięte, każdy z Was może je współtworzyć. Macie ciekawe zdjęcia, dokumenty, wspomnienia? A może chcecie po prostu nawiązać współpracę? Może napisaliście jakiś ciekawy tekst i chcecie się nim podzielić? Przeglądacie biblioteki cyfrowe i znaleźliście nieznane materiały dotyczące tych okolic, które chcecie pokazać innym? Skontaktujcie się z nami, każda pomoc się przyda – czytamy na startowej stronie portalu. Zachęcamy więc do poznawania ciekawostek na temat Konstancina-Jeziorny, Góry Kalwarii, Piaseczna, Czerska, Chylic czy Powsina. I do dzielenia się z miłośnikami historii swoimi zasobami.