Przepisy nie wystarczą

437

Mieszkańcy ulicy Hemara skarżą się na wzmożony ruch tranzytowy i nadmierną prędkość. Powód? Tylko dwa spowalniacze ruchu na całej ulicy.

Ulica Hemara łączy Zalesie Dolne z ulicą Orężną, która stanowi jedną z ważnych dróg wyjazdowych – zarówno w kierunku Piaseczna jak i Lesznowoli.

– Największy ruch mamy rano, kiedy ludzie jadą naszą ulicą do pracy – mówi nasz czytelnik. – Wiadomo, niektórym się spieszy i pędzą zdecydowanie za szybko jak na ulicę, przy której nie ma nawet pobocza, nie mówiąc o chodniku – podkreśla. – Za to mieszkają tu dzieci, osoby starsze czy zwierzęta domowe.

Mieszkańcy ulicy za przyczynę wzmożonego ruchu uznają brak spowalniaczy. Przekonują, że gdy gmina wylewała asfalt na ich ulicy, obiecała zainstalowanie spowalniaczy.

– Pojawiły się dopiero około rok temu, po naszej interwencji i zebraniu podpisów pod wnioskiem – twierdzi jeden z właścicieli posesji przy ul. Hemara. – Problem w tym, że na całej długości ulicy są zaledwie dwa progi, przy czym odcinek od tego drugiego do ulicy Orężnej spokojnie pozwala na rozpędzenie samochodu – zauważa. Na wszystkich pozostałych utwardzonych drogach, które łączą ulice Pomorską z ulicą Orężną, spowalniaczy jest zdecydowanie więcej. Stąd kierowcy wybierają drogę najwygodniejszą. A część z nich zdecydowanie zapomina, że porusza się de facto małą ulicą, biegnącą tuż przy jednorodzinnych domach.

– Ostatnio omal nie doszło do tragedii – zauważa jeden z mieszkańców. – Niewiele brakowało, a mojego sąsiada potrąciłby samochód. A kierowca nie tylko nie wyraził skruchy, ale jeszcze na niego nawrzeszczał – mów oburzony.

– Kierowcy powinni pamiętać, że w tym miejscu obowiązują przepisy o ograniczeniu prędkości do 50 km/h – mówi naczelnik Wydziału Transportu i Infrastruktury Włodzimierz Rasiński. – Bez konieczności instalowania spowalniaczy ruchu – zauważa. Zachęca jednak mieszkańców ulicy Hemara do ponownego złożenia wniosku o poprawę bezpieczeństwa. – Sprawdzimy, przeanalizujemy sytuację i zastanowimy się nad odpowiednimi rozwiązaniami – deklaruje.