Przedszkola po przerwie

0
775

Niespełna setka dzieci uczęszcza obecnie do gminnych przedszkoli. Na razie praca nie nastręcza problemów zdrowotnych ani organizacyjnych. Do przyjęcia najmłodszych uczniów szykują się również szkoły.

W ubiegłym tygodniu, pierwszym po przerwie związanej z epidemią, do gminnych przedszkoli wrócili najmłodsi mieszkańcy gminy. Pracowało 10 placówek, w których z zajęć opiekuńczych skorzystało 70 dzieci na 1425 zapisanych.

– W pierwszym tygodniu nie było żadnych problemów, zdrowotnych również. Przedszkole nr 3 nie zostało otwarte, gdyż nie było chętnych – informuje wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak.

W bieżącym tygodniu na zajęcia zapisanych zostało 97 dzieci. Przedszkola funkcjonują bowiem w trybie tygodniowym – rodzice przed końcem tygodnia deklarują, które dzieci będą uczęszczać do przedszkola w tygodniu następnym. Ten tryb pozwala dobrze przygotować grupy i wyeliminować ewentualne rozsiewanie zakażeń pomiędzy kolejnymi dziećmi.

– Od 25 maja przedszkola będą funkcjonować w dotychczasowej organizacji, która przewiduje zapisanie dziecka po wypełnieniu oświadczenia/złożeniu zaświadczenia o konieczności podjęcia przez rodziców pracy. Wszystkie przedszkola przyjmują dzieci, które zostaną zgłoszone przez rodziców do czwartku poprzedzającego kolejny tydzień tj. do 21 maja i kolejno do 28 maja itd. – wyjaśnia wiceburmistrz. Ze względu na konieczność utrzymania stałych grup, dopisanie dziecka po tych terminach nie będzie możliwe.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy, w bieżącym tygodniu rodzice mają również wypełnić ankietę dotyczącą zapotrzebowania na miejsca w przedszkolach w okresie wakacyjnym. Ze względu na sytuację epidemiologiczną wykluczone jest przemieszczanie się dzieci pomiędzy dyżurującymi rotacyjnie przedszkolami, jak było to dotąd praktykowane.

– W zamian za to rozważamy udostępnienie wszystkich przedszkoli w wakacje w większym zakresie, wyznaczając jeden termin dyżuru w lipcu lub sierpniu dla wszystkich placówek – mówi Hanna Kułakowska-Michalak.– Niestety funkcjonowanie wszystkich przedszkoli przez cały okres wakacyjny nie jest możliwe ze względów technicznych.

W tym tygodniu intensywnie do przyjęcia uczniów klas 0-3 szykują się również szkoły. Edukacja nadal będzie prowadzona zdalnie, szkoły zapewnią stacjonarnie tylko zajęcia opiekuńcze tym dzieciom, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki. Podobnie jak w przedszkolach, grupy będą działać w trybie tygodniowym, z wcześniejszym zapisem na dany tydzień. Szczegóły mają być podane przez gminę 20 maja.

Na poniedziałek 25 maja (godz. 18.00) gmina zaplanowała dedykowany rodzicom live z pediatrą na temat koronawirusa u dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię