Przeciwko HPV

244

Gmina Piaseczno przeznaczyła w tym roku na szczepienie przeciwko HPV dla 13- i 14-latków 194 tys. zł. Darmowe szczepienia ruszyły 25 kwietnia.

Ponieważ w Polsce szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) nie jest obowiązkowe, należy za nie zapłacić. Z uwagi na fakt, jak poważne zagrożenia niesie za sobą zarażenie się tym wirusem, coraz więcej lokalnych samorządów decyduje się na finansowanie swoim mieszkańcom profilaktycznych szczepień.
Szczepienia przeznaczone są dla chłopców i dziewczynek urodzonych w latach 2003 i 2004. Ważne jest bowiem, aby zaszczepić się jeszcze przed inicjacją seksualną.
– Wirus HPV odpowiada za zmiany przednowotworowe i nowotworowe na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce nowotwór odbytu zajmuje siódme miejsce wśród kobiet i szóste wśród mężczyzn pod względem liczby zachorowań na nowotwory złośliwe – czytamy w komunikacie Gminy Piaseczno
Szczepionka jest bezpieczna. Przez wiele lat była poddawana badaniom klinicznym. Nie zawiera także żywego materiału biologicznego, nie może być więc mowy o zakażeniu poprzez podanie szczepionki.
Konieczne jest podanie 3 dawek szczepionki w czasie 6 miesięcy. Przed szczepieniem nastolatki są badane przez lekarza pediatrę lub lekarza rodzinnego.
– Przeciętna statystyczna Polka trafia do lekarza, kiedy ma już objawy kliniczne raka szyjki macicy – mówiła dr n. med. Anna Bartosińska-Dyc z Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Ginekologii Onkologicznej ICZMP Łódź na spotkaniu informacyjnym w ZSP w Gołkowie.
Często kiedy mamy objawy kliniczne, jest już dla nas za późno albo bardzo późno. Warto pamiętać więc o regularnym robieniu cytologii, której wyniki powinny nas poinformować w odpowiednim dla możliwości skutecznego leczenia czasie, o zagrożeniu.
Szczepienia wykonywane są w placówkach wyłonionych w drodze konkursu:
SZPZLO w Piasecznie ul. Fabryczna 1 (we wszystkich filiach czyli Piaseczno, Gołków, Głosków, Złotokłos, Zalesie Górne) oraz w NZOZ ZDROWIE TO MY z siedzibą w Józefosławiu, przy ul. Uroczej 14.