Oceń ten artykuł
(0 głosów)

9 maja ogłoszono przetarg na przebudowę i remont budynku gminnego przy ul. Piłsudskiego 42 w Konstancinie-Jeziornie, znanego jako willa Kamilin.

 

Willa powstała przed 1919 r. na zlecenie rodziny Jankiewiczów. Leon Karol Jankiewicz był właścicielem jednej z pierwszych w Warszawie palarni kawy założonej w 1899 roku. W 1929 roku właścicielami budynku zostali Artur i Kamila Gornigowie, którzy nadali willi nazwę „Kamilin”. Obecnie jest to piętrowy, murowany budynek z drewnianą, częściowo przeszkloną werandą oraz tarasem otoczonym rozległym ogrodem. Zabytek został zaprojektowany w stylu neoklasycystycznym. Niestety obecny stan techniczny budynku nie jest najlepszy, gołym okiem widać odpadającą elewację czy ubytki w schodach.
Włodarze Konstancina postanowili zmienić obecny stan rzeczy. Na stronie internetowej gminy poinformowano, że przewiduje się zmianę sposobu użytkowania obiektu, który stanie się budynkiem użyteczności publicznej, przeznaczonym na potrzeby społeczno-kulturalne. Po przebudowie znajdzie się tam m.in. sala ślubów dla potrzeb mieszkańców gminy, sala wystaw ekspozycji sztuki i archiwaliów zebranych przez gminę oraz punkt informacji turystycznej o gminie i jej otoczeniu w formie punktu handlowo-informacyjnego. Natomiast zagospodarowanie terenu wokół willi będzie także stanowić swego rodzaju wejście do „Parku Zdrojowego” z alejkami, latarniami i ławkami. Jednocześnie zostanie zachowane historyczne, charakterystyczne dla Konstancina, ogrodzenie. Zakończenie prac remontowych planowane jest do 15 października 2018 r.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama